pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokogniwistycznej

Autor książki:

Tomasz Ciesielski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2014
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 190 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788379691586
ISBN: 978-83-7969-158-6
Data: 2014-12-19
Cena wydawcy: 36.75 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Tomasz Ciesielski nie kryje, że zaproponowany przez niego temat - czyli neuroestetyka tańca - dla większości polskich akademików i praktyków teatralnych jest wciąż jeszcze odległy i budzi daleko idącą nieufność. Autor odważnie wkracza jednak na tę drogę, formułuje śmiałe hipotezy, nie obawiając się uproszczeń czy błędów. To właśnie stanowi o wartości i oryginalności Tanecznego umysłu. Już sam tytuł zapowiada niezwykłą przygodę intelektualną! Owo ucieleśnione poznanie, badane w perspektywie neurokognitywistycznej, wyrasta zarazem z osobistego doświadczenia autora. Łączy on bowiem refleksję naukową, wywiedzioną z szerokiego spektrum współczesnych neuronauk, z doświadczeniem czynnie uprawiającego tę sztukę tancerza.

prof. zw. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska O tańcu można mówić na wiele sposobów - jak o wszystkim - kłopot z tańcem polega zaś na tym, że zbyt łatwo kilka sposobów zyskało sobie w tym mówieniu pozycję uprzywilejowaną. To dobrze, że trafić możemy na sposób, który tę pozycję podważa. ( ) Mam nadzieję, że praca stanie się zaczątkiem owocnej rozmowy i pozwoli jeżeli nie zrozumieć taniec, to w jakimś stopniu do zrozumienia się zbliżyć.

dr Jacek Owczarek - choreograf, tancerz Cieszę się, że Tomasz Ciesielski podjął się pisania o tańcu, samemu go praktykując. Z jednej strony dotyka go z perspektywy naukowej, z drugiej - bierze pod uwagę cały komponent doświadczeniowej biologiczności tańca, w tym kwestii umysłu. Pozwala abstrakcyjnemu światu tańca spotkać się z abstrakcyjnym światem nauki poprzez medium ciała i umysłu. ( ) W książce została podkreślona potrzeba synchronizacji ciała i umysłu, serca i duszy, intuicji i świadomości - z wiedzą.

Iwona Olszowska - tancerka, choreograf, pedagog tańca

Książka "Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokogniwistycznej" - Tomasz Ciesielski - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 190 stron i została wydana w 2014 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]