pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Szkoła Rycerska Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 282 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788373067332
ISBN: 978-83-7306-733-2
Data: 2016-12-12
Cena wydawcy: 39.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W roku 1765 król Stanisław August Poniatowski, wraz z gronem najbliższych współpracowników, zrealizował odwieczne marzenie szlachty i powołał do życia Akademię Szlacheckiego Korpusu Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej. Jej mury opuścili wybitni dowódcy wojskowi, tacy, jak Tadeusz Kościuszko, poeci i literaci, jak Julian Ursyn Niemcewicz, politycy, działacze społeczni - a przede wszystkim patrioci! 250. Rocznica powstania tej instytucji skłoniła autorów, by dokonać podsumowania jej dorobku. Prezentowana publikacja obrazuje zasady funkcjonowania Akademii.

Z prawdziwą radością należy odnotować fakt podejmowania przez badaczy historii i prawa tematyki polskiego szkolnictwa wojskowego. Jest to tym bardziej istotne, że poruszana w recenzowanym dziele tematyka dotyczy okresu, w którym można zaobserwować i próby ratowania państwa, i objawy jego rozkładu. […] Uwagę recenzenta, będącego prawnikiem, zwracają historyczno-prawne zagadnienia, które są związane z urzeczywistnieniem w systemie prawa pozytywnego idei szkolnictwa wojskowego.

Z recenzji dra hab. Tomasza Sienkiewicza

Książka "Szkoła Rycerska Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej" - Waldemar Bednaruk, Kamil Jaszczuk - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 282 stron i została wydana w 2016 r.