pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Duchowieństwo, kościoły i religia w dokumentach sejmików województwa...
Książki »
Tytuł książki:

Duchowieństwo, kościoły i religia w dokumentach sejmików województwa ruskiego w epoce konfesjonalizacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1648-1768

Autor książki:

Robert Kozyrski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 512 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788373066182
ISBN: 978-83-7306-618-2
Data: 2013-11-06
43.33 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Duchowieństwo, kościoły i religia w dokumentach sejmików województwa ruskiego w epoce konfesjonalizacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1648-1768 - Robert Kozyrski - opis książki:

Książka Roberta Kozyrskiego porusza ważny w literaturze przed¬miotu dotyczącej funkcjonowania zgromadzeń szlacheckich w Rzeczypospolitej przedrozbiorowej temat związany z problematyką wyznaniową i religijną. Obszar geograficzny, w którym zagadnienia te są analizowane, stanowi województwo ruskie. Nie ma swego odpowiednika w historiografii polskiej, w tym względzie otwiera wiec nowy kierunek badan nad zgromadzeniami lokalnymi szlachty w Rzeczypospolitej przedrozbiorowej oraz Kościołów w XVI-XVIII w. Istnieją wprawdzie prace, jak chociażby Jacka Wołoszyna i Wojciecha Kriegseisena. omawiajace podobne zagadnienia z wykorzystaniem podobnych źródeł, ale ich punktem wyjścia jest sejm i senat (instytucje centralne państwa), nie zaś koncentrujące spo¬łeczność szlachecka zgromadzenia lokalne. Z recenzji prof. dra hab.. Zdzisława Budzyńskiego Robert Kozyrski analizuje ciekawy i mało znany w badaniach nad parlamentaryzmem polsko-litewskim i dziejami Kościołów rożnych wyznań problem obec¬ności tych ostatnich na forum zgromadzeń szlacheckich. Za podstawę swych badań autor przyjął sejmiki szlacheckie województwa ruskiego, jednak nie skoncentrował sic. tylko na dotychczas znanych i częściowo poruszanych problemach, ale roz¬szerzył katalog zagadnień o problematykę nowa. Książka wskazuje nowy kieru¬nek w badaniach nad okresem XVI-XVIII w., dotyczący funkcjonowania zgromadzeń szlacheckich i ich relacji z instytucjami religijnymi oraz tworzącymi je społecznościami. W literaturze przedmiotu nie ma podobnej monografii tego zagadnienia, a większość pokrewnych wydawnictw jest albo wydanym drukiem rozdziałem większej całości pracy, albo też artykułem naukowym.

Z recenzji dra. hab. Huberta Łaszkiewicza prof. KUL

Książka „Duchowieństwo, kościoły i religia w dokumentach sejmików województwa ruskiego w epoce konfesjonalizacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1648-1768” - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2013 r. Cena 43.33 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Duchowieństwo, kościoły i religia w dokumentach sejmików województwa..."
Robert Kozyrski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: