pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Strategeme der Weiberlist in den deutschen Mären des Spätmittelalters
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Strategeme der Weiberlist in den deutschen Mären des Spätmittelalters

Dane szczegółowe:
Wydawca: Katolicki Uniwersytet Lubelski, KUL
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788380616738
ISBN: 978-83-8061-673-8
Data: 2019-05-15
39.69  42.00  2.31 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Strategeme der Weiberlist in den deutschen Mären des Spätmittelalters - Joanna Dworakowska - opis książki:

dr Marta Szałajko

Córka oficera Wojska Polskiego, urodzona w Warszawie, mieszka w Sandomierzu. Po ukończeniu stacjonarnych studiów III stopnia uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Zainteresowania badawcze skierowa ła w stronę mediewistyki, literatury niemieckiej oraz tłumaczeń, w dziedzinie których doskonaliła się podczas Stacjonarnych Studiów Po-

• dyplomowych dla Tłumaczy Kabinowych i Konferencyjnych na Uni-

• wersytecie Jagiellońskim. Autorka artykułów naukowych i tłumaczka książek. Zdobytą wiedzę przekazuje jako germanistka, nauczając języka niemieckiego w kilku placówkach oświatowych.

Kontakt: martasz24@vp.pl

Książka prezentuje różnorodne strategie kobiecej przebiegłości oraz przedstawia zróżnicowane i podstępne, niekiedy przewrotne, a czasami wręcz perwersyjne zachowania protagonistek, nakreślając w ten sposób literacki portret kobiety doby późnego średniowiecza, która w celu urzeczywistnienia swoich zamiarów uciekała się do przebiegłości i sprytu, knując swoistą intrygę w grze z mężczyznami, odzwierciedlając tym samym istniejący w ówczesnym hierarchicznym i patriar-chalnym społeczeństwie konflikt płci. Ubezwłasnowolnione bohaterki widziały jedyną szansę realizacji swoich celów poprzez ucieczkę w przebiegłość, postępując tak, jak gdyby były faktycznie podporządkowane mężczyznom, a w rzeczywistości manipulowały nimi do tego stopnia, aż ci zaczynali wierzyć w korzyści wynikające z ich decyzji. Najlepszym przykładem takiego przebiegłego i wyrafinowanego zachowania płci pięknej są bohaterki ukazane w niemieckich rubasznych opowiadaniach - Maren.

Fragment książki

„Autorka [...] w ciekawy, dynamiczny, a jednocześnie wyważony sposób kreśli nie tylko definicję kluczowego pojęcia Weiberlist [...], ale także zwraca uwagę na zasadniczo pomijany komponent tego pojęcia, uwypuklony w definicji języka średnio-wysoko-niemieckiego, według której List to nie tylko przebiegłość i podstępne zamiary, ale także rodzaj mądrości, sprytnych zabiegów, dostarczających nauczki i mogących uchodzić za sztukę życiową".

Z recenzji dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

„Walorem [książki], (...) jest jej nowatorski charakter: jest to kompleksowa praca podejmująca kwestie związane ze strategiami kobiecej przebiegłości w analizowanym gatunku literackim i wypełnia lukę badawczą we współczesnym kulturo- i literaturoznawstwie. Autorka swobodnie operuje językiem niemieckim, wykazując się znajomością niezbędnego instrumentarium eksploracyjnego. [Publikację] oceniam bardzo wysoko. Autorka książki zmierzyła się z tematem złożonym i trudnym, zwracając uwagę na szereg zjawisk, które nie doczekały się wcześniej systematycznego opisu. [Książka] stanowi dowód dojrzałości naukowej (...)."

Z recenzji dr hab. Joanny Godlewicz-Adamiec, Uniwersytet Warszawski

 

Książka „Strategeme der Weiberlist in den deutschen Mären des Spätmittelalters” - oprawa twarda - Wydawnictwo Katolicki Uniwersytet Lubelski, KUL.

Książka posiada 232 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Strategeme der Weiberlist in den deutschen Mären des Spätmittelalters"
Joanna Dworakowska - autor m.in.:
Produkty podobne:
Entgrenzungen. Das 20. Jahrhunderd - okładka książki
Entgrenzungen. Das 20. Jahrhunderd nordeuropärischer... Jarosław Suchoples, Alexsander Mionskowski (red.)
Ein Vereinnahmter Klassiker? - okładka książki
Ein Vereinnahmter Klassiker? Katarzyna Norkowska