pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Stanisław Konarski. Seria: Biblioteka Klasyki Historiografii
Tytuł książki:

Stanisław Konarski. Seria: Biblioteka Klasyki Historiografii

Autor książki:

Władysław Konopczyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 496 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788362628858
ISBN: 978-83-6262-885-8
Data: 2014-01-03
Obniżka! 30.41  35.00  4.59 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka Władysława Konopczyńskiego o Stanisławie Konarskim to barwna opowieść o życiu znakomitego myśliciela i wielkiego reformatora, do dziś będącego symbolem starań o naprawę Rzeczypospolitej. Wybitny historyk kreśli przy tym erudycyjną panoramę burzliwego okresu dziejów Polski, w którym podejmowano próby ratowania jej przed upadkiem - ale także za sprawą wielu błędów i zaniechań pogłębiano jej kryzys. Poznając kolejne etapy działalności publicznej Konarskiego - jego wysyłki, aby usprawnić ustrój państwa, wynieść na wyższy poziom oświatę, uzdrowić kulturę polityczną i wzbudzić w kolejnych pokoleniach miłość ojczyzny - widzimy, na jak wielkie przeszkody napotykał. Dzięki temu możemy w pełni docenić jego reformatorskie przedsięwzięcia - i znaleźć w nich inspirację - ale zarazem lepiej zrozumieć, dlaczego Rzeczypospolitej nie udało się uratować - co stanowi płynącą z dzieła Konopczyńskiego niezmiennie aktualną przestrogę.

"Jak to się dzieje, że książka, która ukazała się 89 lat temu, wciąż pozostaje ostatnim słowem nauki na temat uczonego pijara? Co, prócz talentu narracyjnego autora, wpływa na to, że gdy w środowisku badaczy wspomni się o tej biografii, słyszy się opinie wyłącznie pozytywne, wręcz entuzjastyczne? Wydaje się, że złożyły się na to co najmniej dwie przyczyny. Pierwszą stanowi kunszt historiograficzny Władysława Konopczyńskiego, drugą sama postać tytułowego bohatera. [...] Dla każdego, kto się z Konarskim bliżej zetknął, przestaje on być postacią li tylko historyczną, a staje się "osobistym" znajomym, człowiekiem, do którego ma się bardzo ciepły stosunek, pisarzem, którego myślenie o Polsce wielokrotnie przypomina się nam w ważnych momentach współczesnych" (ze wstępu Piotra Bilińskiego i Zofii Zielińskiej).

Książka "Stanisław Konarski. Seria: Biblioteka Klasyki Historiografii" - Władysław Konopczyński - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 496 stron i została wydana w 2016 r. Cena 30.41 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Władysław Konopczyński - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kremlowskie trucizny - okładka książki

Kremlowskie trucizny

Anna Zechenter
Produkty podobne:
Order Św. Stanisława - okładka książki

Order Św. Stanisława

Zbigniew Dunin-Wilczyński