pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sprawiedliwość liberalna

Autor książki:

Justyna Miklaszewska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 258 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788323339847
ISBN: 978-83-2333-984-7
Data: 2015-11-17
pozycja niedostępna

Opis książki:

Sprawiedliwość społeczna jest jedną z najważniejszych filozoficznych idei. Czy może być urzeczywistniona we współczesnym liberalno-demokratycznym państwie? Odpowiedź na to pytanie zawierała ogłoszona w drugiej połowie XX wieku teoria sprawiedliwości Johna Rawlsa, która postulowała ograniczenie nierówności społecznych i zapoczątkowała dyskusje na ten temat trwające do dziś.

Wyrastające z tej tradycji najnowsze teorie sprawiedliwości liberalnej: Amartyi Sena i Marthy Nussbaum uwzględniają ludzkie zdolności jako podstawę sprawiedliwego podziału dóbr. Podkreślają oni konieczność zapewnienia w państwie jednostkom wolności oraz godności, by przeciwdziałać rozmaitym formom wykluczenia, a dzięki nim liberalizm zyskuje miano filozofii wrażliwej społecznie. Książka ta nie tylko jest próbą przedstawienia tych teorii, lecz także stawia sobie za cel uzasadnienie tezy, że liberalna idea sprawiedliwości jest zarówno potrzebna, jak i możliwa do realizacji we współczesnym demokratycznym społeczeństwie.

Książka "Sprawiedliwość liberalna" - Justyna Miklaszewska - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 258 stron i została wydana w 2015 r.