pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Spowiadania i wypowieści
Tytuł książki:

Spowiadania i wypowieści

Autor książki:

Artur D. Liskowacki

Dane szczegółowe:
Wydawca: FORMA
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 298 s.
Wymiar: 171x167 mm
EAN: 9788365778765
ISBN: 978-83-6577-876-5
Data: 2018-10-25
30.64  45.00  14.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Bolesny jest powrót do przeszłości, do dzieciństwa, poprzez śmierć rodziców, odchodzące żony i ból pozbywania się zbieranych przez całe życie książek.

Bohaterowie Spowiadań i wypowieści wciąż jeszcze pamiętają PRL swego dzieciństwa i wczesnej młodości, zmagania lat opozycji i stanu wojennego, kiedy nie wiadomo było, kto z kolegów lub koleżanek był ubekiem, oraz lata wolności - medalu, którego drugą stroną jest samotność.

Asocjacje lingwistyczne są jakby dodatkowym tematem każdego tekstu. Jak sam tytuł wskazuje, tom zawiera dwa różne rodzaje narracji. Możemy się tylko domyślać, co jest spowiadaniem, a co wypowieścią. Niektóre mają swego ukrytego sokoła, nawet jeżeli przysłowiowa strzelba nigdy nie wystrzela. Zmagania bohaterów kończą się lękiem przed przepaścią czasu albo po prostu naciśnięciem klawisza opróżnij. W jednym i drugim wypadku człowiek zostaje sam na sam z otaczającą go próżnią.

Charakterystyczna dla Liskowackiego konfrontacja osobowości, kultur, postaw i generacji, technologii z tradycją oraz naturą, sprawia, że czytelnik odczytuje tę prozę jako konfrontację z samym sobą.

Liskowacki jest mistrzem opisu tego, co się nie dzieje, nie wydarza, a przecież mogłoby i powinno. W tej prozie jak w życiu nie ma rozwiązań. Nawet po naszej śmierci nasza biblioteka staje w obliczu nierozwiązywalnego dylematu: ze względów praktycznych - nie ma jej gdzie umieścić, ze względów ideologicznych - nie można jej spalić.

Anna Frajlich
Spowiadania i wypowieści Liskowackiego to proza ryzykowna. Jak każde balansowanie na granicy autobiografii (nawet jeśli tylko pozornej) i fabuły literackiej, aż po groteskę. Ale w to ryzyko wpisany jest może najważniejszy walor tej książki: uniwersalność intymnego doświadczenia porażki, kresu złudzeń i nieprzemijalności winy, a przy tym obowiązku rozliczeń ze światem i sobą samym. Niech nikogo nie zwiedzie żartobliwa autoironia, kpiący i lekki ton tych opowiadań. To w istocie opowieść egzystencjalna, swego rodzaju autodafe. Szydercze i bolesne, ale niosące też w sobie błysk nadziei.

Książka "Spowiadania i wypowieści" - Artur D. Liskowacki - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo FORMA. Książka posiada 298 stron i została wydana w 2018 r. Cena 30.64 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Artur D. Liskowacki - autor m.in.:
Produkty podobne:
Kolor nieba nad fiordem - okładka książki

Kolor nieba nad fiordem

Wioletta Leśków-Cyrulik
Królowa Sabina i żurawie - okładka książki

Królowa Sabina i żurawie

Monika Sobańska
Powroty i wspomnienia - okładka książki

Powroty i wspomnienia

Sylwia Trojanowska
Oczami Amalii - okładka książki

Oczami Amalii

Ewa Piątkiewicz
Przekroczyć rzekę - okładka książki

Przekroczyć rzekę

Anna J. Szepielak