pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Engram

Autor książki:

Maria Towiańska-Michalska

Dane szczegółowe:
Wydawca: FORMA
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 218 s.
Wymiar: 150x150 mm
EAN: 9788364974403
ISBN: 978-83-6497-440-3
Data: 2016-01-18
25.64  35.00  9.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Czy pamięć ocala? Jeśli odchodzą ludzie, rozsypują się rzeczy, znikają miasta, czego wymagać od pamięci? A przecież to ona bywa silniejsza niż rozpad, któremu podlega wszystko. Że na krótko, na błysk - rozświetlający mrok i bezmiar czasu? Tak, pamięć to ocalenie chwilowe, kruche, ale w swej delikatności uporczywe i dotkliwe, aż do żywego. A przez to tak ważne dla relacji z życiem.

Maria Towiańska-Michalska przywraca swą pamięcią świat umarły. Łuniniec na Polesiu, w którym spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. To czas II Rzeczpospolitej, utrwalony w historycznym micie - często sielankowym, jako Raj Utracony. Ale pamięć Towiańskiej-Michalskiej, choć ocala tego świata cząstkę prawie nieznaną, nie jest pamięcią sielankową. Nie tylko dlatego, że wpisany jest w nią dramat wojny i utraty rodzinnego domu. Również dlatego, że to pamięć o ludziach - takich, jakimi byli. Czuła, lecz i gorzka. Zrodzone z niej obrazy są pełne melancholii, ale też wyraźne, kreślone bez sentymentalnego retuszu. Towiańska-Michalska ma zresztą pamięć sensualną; widzi kolory, czuje smaki i zapachy, a dla rzeczy - przedmiotów codzienności - bywa równie wrażliwym świadkiem, co dla ludzi. Jej późne pamiętniki są też jednak zapisem wzruszeń i emocji, które ujawnia z "przedwojenną" elegancją, dowcipem oraz wstrzemięźliwością, ale też bez taryfy ulgowej dla nich i siebie. Co czyni z przytaczanych przez nią, fascynujących niekiedy detali impresyjne, bogate i uniwersalne literacko tableau. Dokument przeszłości utraconej raz na zawsze, lecz właśnie przez to ocalonej, zastygłej na zawsze w błysku tego, co minione.

Artur Daniel Liskowacki

Książka "Engram" - Maria Towiańska-Michalska - oprawa miękka - Wydawnictwo FORMA. Książka posiada 218 stron i została wydana w 2015 r. Cena 25.64 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]