pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Ochrona praw lokatorów Dodatki mieszkaniowe. Komentarz Wzory pozwów

Autor książki:

Roman Dziczek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wolters Kluwer business
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 528 s.
EAN: 9788383286242
ISBN: 978-83-8328-624-2
Data: 2023-06-19
180.27 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W komentarzu w przystępny sposób omówiono zagadnienia zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Publikacja obejmuje również omówienie ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz zawiera praktyczne wzory pozwów sądowych z syntetyczną analizą każdego z nich. Autor odniósł się także do unormowań ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz. U. z 2021 r. poz. 2158 ze zm.) w kontekście rozwijającego się dopiero od kilku lat najmu instytucjonalnego.

Szczególną uwagę zwrócono na najważniejsze instytucje ochronne, zasady ponoszenia kosztów utrzymania lokali przez lokatorów i właścicieli, podwyższania czynszu (innych opłat za korzystanie z lokali) i sądową kontrolę nieuzasadnionej podwyżki, podstawy wypowiadania umów najmu oraz orzekania przez sąd o eksmisji z lokalu, sądowym ustalaniu prawa do najmu socjalnego lokalu oraz o prawie do odszkodowania.

W książce opisano także prawa i obowiązki lokatorów i właścicieli w różnych sytuacjach: na etapie zawierania umowy o odpłatne korzystanie z lokalu, podwyżki czynszu, sporu o utrzymanie lokalu w odpowiednim standardzie, sporu sądowego o zapłatę lub/i eksmisję, sporów o prawo do odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Szczegółowo przedstawiono
różne aspekty zawierania i wykonywania umów najmu okazjonalnego oraz najmu instytucjonalnego lokali mieszkalnych oraz funkcjonowania gminnego zasobu mieszkaniowego.

Publikacja przeznaczona jest dla prawników praktyków (adwokatów, sędziów i radców prawnych), urzędników samorządowych oraz przedsiębiorców realizujących budownictwo czynszowe, a także spółdzielni mieszkaniowych.

Zainteresuje również lokatorów chcących poznać swoje prawa i obowiązki.

Książka "Ochrona praw lokatorów Dodatki mieszkaniowe. Komentarz Wzory pozwów" - Roman Dziczek - oprawa twarda - Wydawnictwo Wolters Kluwer business. Książka posiada 528 stron i została wydana w 2023 r. Cena 180.27 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.