pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Sens polowania

Autor książki:

Dorota Rancew-Sikora

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 332 s.
Wymiar: 140x210 mm
EAN: 9788373833616
ISBN: 978-83-7383-361-6
Data: 2009-10-08
34.52  39.00  4.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Sens polowania - Dorota Rancew-Sikora - opis książki:

Współczesne myślistwo budzi wiele kontrowersji. Gdy niektórzy rozwijają prawdziwe zamiłowanie do polowań, inni kwestionują sens ich kontynuowania i domagają się zakazania lub ograniczenia przynajmniej pewnych ich form. W powszechnej świadomości zwyczaj polowania na dzikie zwierzęta jest raczej elementem przeszłości niż świata obecnego lub przyszłego. Mimo to łowiectwo jako praktyka społeczna nie zanika nawet w najwyżej rozwiniętych państwach. Ze względu na długie trwanie i zanik funkcji użytkowych zajmuje niszę działań "tradycyjnych”. W tej książce podjęłam próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego w świecie, w którym odrzucono tak wiele dawnych praktyk, tradycja polowań na dzikie zwierzęta jest podtrzymywana.

Autorka podejmuje śmiałą próbę zrozumienia świata myślistwa, skupiając się na dyskursie łowieckim, który ma ujawnić ukryty sens polowania. Jest to podejście strukturalistyczne poszukujące pewnych schematów mówienia, pisania, a tym samym myślenia o myślistwie i samej Naturze (w tym o zabijaniu zwierząt). To podejście czerpie głównie inspiracje z antropologii kulturowej, w dziedzinie socjologii zaś zakorzenione jest w pracach Durkheima, szczególnie tych dotyczących związku schematów kategoryzowania świata ze strukturami społecznymi. Autorka czerpie także inspiracje i kategorie perswazyjne dla swego wywodu z etnometodologii i fenomenologii.
prof. dr hab. Krzysztof Konecki
Dorota Rancew-Sikora – adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki Analiza konwersacyjna jako metoda badania rozmów codziennych (2007) oraz artykułów poświęconych różnym aspektom komunikacji społecznej.

Książka „Sens polowania” - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 332 stron i została wydana w 2009 r. Cena 34.52 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Sens polowania"
Dorota Rancew-Sikora - autor m.in.:
Polskie sprawy 1945-2015 - okładka książki
Polskie sprawy 1945-2015 Marek Czyżewski, Anna Horolets, Krzysztof Podemski, Dorota Rancew-Sikora (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Wokół problemów historii - okładka książki
Wokół problemów historii Anna Woźniak (red.)
Rozwój społeczny osób z niepełnosprawnością - okładka książki
Rozwój społeczny osób z niepełnosprawnością intelektualną.... Ditta Baczała, Jacek J. Błeszyński (red.)
Analiza ramowa - okładka książki
Analiza ramowa Erving Goffman
Historia żony - okładka książki
Historia żony Marilyn Yalom