pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wokół problemów historii

Autor książki:

Anna Woźniak

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Oprawa: miękka
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373063037
ISBN: 978-83-7306-303-7
Data: 2009-06-24
43.16 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Problematyka Historii jako kategorii badawczej zajmuje ważne miejsce w różnych orientacjach współczesnej humanistyki i jej refleksji nad kulturą i człowiekiem. Namysł nad istotą Historii, historyzmem, historiozofią, nad egzystencją i zakotwiczeniem człowieka w historycznym chrono-topie, obecny był w świadomości myślicieli, badaczy i interpretatorów sensu historii zwłaszcza od końca XVIII wieku. Wiek XX jeszcze bardziej zintensyfikował dyskurs historyczny oraz poszukiwania w sferze fenomenologii Historii. Sztuka, szczególnie literatura, jeszcze wcześniej niż nauka uobecniała kwestie związane z historią i jej pojmowaniem. Miało to miejsce również w kulturze i literaturach wschodniosłowiańskich, gdzie świadomość i odczucie Historii były niezwykle silne, oscylowały między pojęciami historii chrześcijańskiej, martyrologicznej oraz historii imperialnej i mesjańskiej. Prezentowany tom studiów przybliża zagadnienia związane z Historią, jakie rozważane są na materiale literatury, języka i kultury wschodniosłowiańskiej.
W trzech działach tematycznych książki podjęto problemy dotyczące teoretycznego opisu historii, a więc historiozofii i metahistorii, następnie hermeneutyki historii w literaturze rosyjskiej i ukraińskiej, a także historycznych aspektów kultury i sfery życia społecznego. Autorzy tomu, uczeni polscy i zagraniczni, jako jedni z pierwszych rozpoczęli dyskusję nad zjawiskiem Historii w literaturze Słowian oraz unaocznili potrzebę dalszego jej badania i interpretowania.

Książka "Wokół problemów historii" - Anna Woźniak (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Cena 43.16 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.