pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
książka:

Samorząd lokalny a dobro publiczne

Dane szczegółowe:
Wydawca: CeDeWu
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 194 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788375560640
ISBN: 978-83-7556-064-0
Data: 2008-12-02
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Samorząd lokalny a dobro publiczne - Jerzy Kleer - opis książki:

Samorząd lokalny jest pojęciem oraz instytucją, z którą styka się każdy - jako obywatel, przedsiębiorca, członek bliższej czy dalszej wspólnoty. Stąd też jest on przedmiotem zainteresowania różnych dyscyplin naukowych: ekonomii, polityki regionalnej, prawa czy socjologii. Każda z tych dyscyplin na swój sposób opisuje samorząd lokalny.
Książka Samorząd lokalny - dobro publiczne ma specyficzny wyznacznik o podwójnym charakterze - samorząd lokalny rozpatrywany jest interdyscyplinarnie, jak również ujmowany jest jako dobro publiczne. Jest to podejście w jakimś stopniu unikatowe, bowiem większość dyscyplin naukowych przypisuje samorządowi lokalnemu pewne, konkretne zadania. Te zadania nie umknęły z naszej analizy, jednakże nacisk został położony na samorząd lokalny, jako dobro publiczne, którego żaden obywatel danego terytorium nie może być pozbawiony ani z niego wykluczony.
Samorząd lokalny nie staje się dobrem publicznym wraz z pojawieniem się rozwiązań prawnych, czy kształtu organizacyjno-administracyjnego. Musi bowiem spełnić kilka innych ważnych funkcji, związanych z podażą dó publicznych, a przede wszystkim z instytucjami demokratycznymi oraz wspólnotowymi. Próbujemy ukazać liczne pułapki, jakie wiążą się z samorządem lokalnym, również wówczas, kiedy spełnia wszystkie formalne wymogi konstytucyjne. Główny wniosek, jaki nasuwa się z różnorodnych analiz jest następujący: bez samorządu lokalnego nie może mieć miejsca rzeczywista demokracja, a środki publiczne z reguły są efektywniej wykorzystane, aniżeli poprzez decyzje centralne.

Książka „Samorząd lokalny a dobro publiczne” - oprawa miękka - Wydawnictwo CeDeWu.

Książka posiada 194 stron i została wydana w 2008 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Samorząd lokalny a dobro publiczne"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Administracja publiczna. Bezpieczeństwo - okładka książki
Administracja publiczna. Bezpieczeństwo państwa... Dariusz plecka, Patrycja Rutkowska (red.)
Państwo, samorząd i społeczności - okładka książki
Państwo, samorząd i społeczności lokalne Krzysztof Bondyra, Marek S. Szczepański, Paweł Śliwa (red.)