pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz zródeł od chrześcijanskiego...
książka:

Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz zródeł od chrześcijanskiego antyku do nowożytności

Dane szczegółowe:
Wydawca: Neriton
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 325 s.
Wymiar: 170x250 mm
EAN: 9788366018037
ISBN: 978-83-6601-803-7
Data: 2018-07-20
33.45  47.00  13.55 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz zródeł od chrześcijanskiego antyku do nowożytności - Romana Rupiewicz - opis książki:

Temat sądu nad Jezusem pojawia się w sztuce i literaturze już w chrześcijańskim antyku. Na wczesnych sarkofagach oraz w iluminatorstwie możemy odnaleźć przedstawienia, ukazujące Piłata jako symbol prawa, nawróconego grzesznika lub zatroskanego mędrca, na niektórych z nich Jezus nie jest nawet obecny. Wśród średniowiecznych przedstawień znalazły się również takie, na których Piłat pozostaje w zmowie z Żydami, a jego żonę, Prokulę, ukazano jako narzędzie diabła..

Jeden z najciekawszych typów ikonograficznych stanowią popularne w nowożytności obrazy i ryciny Iudicium sanguinarium contra Jesum Christum Salvatorem Mundi. Ukazują one scenę sądu, w której uczestniczy Piłat, Kajfasz oraz dziewiętnastu członków Sanhedrynu. Każda z przedstawionych postaci trzyma tablicę z inskrypcją, a w kartuszu zamieszczonym w centrum kompozycji zapisano formułę wyroku Piłata. Te intrygujące obrazy powstały pod wpływem przekonania o istnieniu wyroku Piłata oraz protokołu Sanhedrynu. Wzmianki o aktach Piłata pojawiają się w pismach autorów wczesnochrześcijańskich już od II wieku, a w średniowieczu i u progu nowożytności w licznych źródłach archiwalnych, rękopisach i starodrukach możemy odnaleźć różne wersje wyroku Piłata. Jedną z nich jest wyrok z Vienne, miejscowości, w której sędzia Jezusa miał popełnić samobójstwo. Spisany po łacinie dokument rzekomo został wykopany spod ziemi na początku XVI w. W 1580 roku nieopodal L Aquili we włoskiej Abruzji, w ruinach starożytnego Amiternum, miasta związanego według lokalnych legend z Poncjuszem Piłatem, odkryto kamienną skrzynię ze starożytnymi dokumentami, wśród których znalazł się wyrok Piłata. Wydarzenie to stało się sensacją w całej Europie. Już w roku odkrycia zaczęto wykorzystywać tekst przeciwko Żydom, zmieniając odpowiednio jego treść i dodając do niego fikcyjny protokół Sanhedrynu zakończony słowami "Krew jego na nas i na nasze dzieci". Właśnie ten apokryf znalazł się na wspomnianych obrazach Iudicium sanguinarium, które szybko rozprzestrzeniły się w Europie. Także w Polsce mamy zachowanych około 20 takich przedstawień.

Niniejsza książka jest studium na temat niekonwencjonalnych obrazów sądu nad Jezusem oraz źródeł i wydarzeń historycznych, które mogły przyczynić się do ich powstania i kształtowania pod względem ideowym. Dzieła sztuki omówiono w szerokim kontekście historycznym i kulturowym, podejmując próbę ich systematyzacji ikonograficznej.

Książka „Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz zródeł od chrześcijanskiego antyku do nowożytności” - oprawa twarda - Wydawnictwo Neriton.

Książka posiada 325 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz zródeł od chrześcijanskiego..."
Romana Rupiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Credo in deum w teologii i sztuce - okładka książki
Credo in deum w teologii i sztuce Kościołów chrześcijańskich ks. Ryszard Knapiński, Aneta Kramiszewska (red.)
Produkty podobne:
Socrealizm w malarstwie polskim - okładka książki
Socrealizm w malarstwie polskim Jolanta Studzińska
Rafael w Watykanie - okładka książki
Rafael w Watykanie Nicole Dacos
Listy do żony 1936-1939. Tom 4 - okładka książki
Listy do żony 1936-1939. Tom 4 Stanisław Ignacy Witkiewicz
Ikona Zwiastowania - okładka książki
Ikona Zwiastowania ks. Michał Janocha