pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Ryzykowne spotkanie teologii z nauką
książka:

Ryzykowne spotkanie teologii z nauką

Dane szczegółowe:
Wydawca: Copernicus Center Press
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 302 s.
Wymiar: 140x215 mm
EAN: 9788378863595
ISBN: 978-83-7886-359-5
Data: 2018-02-21
30.94  49.90  18.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Ryzykowne spotkanie teologii z nauką - Dominique Lambert - opis książki:

Czy nauka z niechęcią odwraca się od zespojenia z teologią?
W każdym razie nie może zadowolić się ani konkordyzmem, ani dyskordyzmem. Brakującym ogniwem, jak uważa Dominique Lambert, może być tylko filozofia. W matematyce, astrofizyce, ewolucjonizmie, biologii i w innych dyscyplinach dokonywane są wybory wskazujące na potrzebę hermeneutyki przyrody i "ładunku etycznego nauki". Otwiera się perspektywa, w której kwestia teologii przybiera nowy kształt. Na podstawie analizy zdarzeń znaczących drogę od Soboru Watykańskiego I do encykliki Fides et ratio autor przedstawia teologię Stworzenia jako teologię współtworzenia. W czasach ponownego "oczarowania" nauką proponuje ogląd oddający należne miejsce stwarzaniu przez człowieka i Stworzeniu Boskiemu.

Szacunek dla nauki nie idzie dla mnie w parze z jakimś rodzajem dymisji na płaszczyźnie wiary. Otwarcie nie oznacza w żadnym razie teologicznej rezygnacji. Ta książka opiera się na nadziei, że możliwy jest dialog, który nie okalecza ani prawdy naukowej, ani prawdy teologicznej. Wierzący naukowiec nie musi więc chować swojej wiary "do kieszeni", gdy używa myśli. Przeciwnie, lepiej dla niego, jeśli w trosce o prawdę będzie oddalał się od postaw polegających na tym, że - dla uniknięcia dyskusji lub z pobudek czysto demagogicznych - próbuje się zacierać istotne kwestie wiary, aby "trzymać fason" przed naukowcami ateistycznymi lub agnostycznymi. Z mojego punktu widzenia lepiej więc wyłożyć karty na stół i, w duchu tolerancji i gotowości do słuchania, zaświadczać o swojej wierze i oddawać jej rację, choćby oznaczałoby to konieczność odebrania krytyki, trafnej lub nie, ze strony uczonych niepodzielających tych samych przekonań. (Autor)
Dominique Lambert - profesor filozofii nauki na Uniwersytecie w Namur, członek Belgijskiej Akademii Królewskiej. W obszarze jego zainteresowań znajdują się zagadnienia dotyczące korelacji pomiędzy światem nauki i teologii, kosmologii, biologii, historii kosmologii. Jest laureatem nagród Fundacji Georgesa Lemaitrea oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Nauką i Teologią.

Książka „Ryzykowne spotkanie teologii z nauką” - oprawa twarda - Wydawnictwo Copernicus Center Press.

Książka posiada 302 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ryzykowne spotkanie teologii z nauką"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ateizm. Próba dokończenia projektu - okładka książki
Ateizm. Próba dokończenia projektu Szymon Wróbel, Krzysztof Skonieczny (red.)
Logika cz. 1-2. Seria: Dydaktyka - okładka książki
Logika cz. 1-2. Seria: Dydaktyka filozofii. Tom... ks. Stanisław Janeczek, Marcin Tkaczyk OFMConv, Anna Starościc (red.)
Produkty podobne:
Teologia filozoficzna - okładka książki
Teologia filozoficzna Josef Schmidt
Spór o racje religii - okładka książki
Spór o racje religii ks. Piotr Moskal