pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Reclaiming memory

Autor książki:

Monika A. Murzyn-Kupisz, Jacek Purchla

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wyd.: 2009
Ilość stron: 416 s.
Wymiar: 166x240 mm
EAN: 9788389273666
ISBN: 978-83-8927-366-6
Data: 2009-06-29
41.58  47.00  5.42 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Reclaiming memory - opis książki:

Przywracanie pamięci – temat konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w czerwcu 2007 roku w Krakowie – to jeden z najważniejszych problemów Europy Środkowej po upadku komunizmu. Szczególny aspekt tego zagadnienia stanowi dziedzictwo Żydów, którzy przez wieki tak wyraźnie wpisali się w tożsamość naszej części kontynentu, a po których została tylko głucha pustka. Tętniące życiem dzielnice Holocaust zamienił w martwe przestrzenie – świadectwa tragedii i osierocone pomniki kultury skazanej na zagładę, w najlepszym wypadku na zapomnienie.
Wraz z upadkiem komunizmu i odzyskaniem wolności w Europie Środkowej nadszedł czas odzyskiwania pamięci. Ponowne odkrywanie dziedzictwa kultury żydowskiej stało się charakterystycznym rysem transformacji największych metropolii tej części Europy: Berlina, Budapesztu, Pragi, Wilna, Warszawy.
Teksty zebrane w książce poświęcone są nie tylko ogólnej analizie problemów związanych z próbami rewitalizacji dawnych centrów kultury żydowskiej po roku 1989. Autorzy starali się także spojrzeć szerzej na zagadnienia dziedzictwa żydowskiego, a zwłaszcza – jak trafnie zauważyła Ruth E. Gruber – na jego "nową autentyczność” i fenomen "realnej przestrzeni wyimaginowanej”. Rodzi się bowiem pytanie, czy – paradoksalnie – gwałtowne przejście od fazy destrukcji do żywiołowej komercjalizacji nie unicestwi, ocalałego wbrew Holocaustowi, świadectwa żydowskiej obecności w naszej kulturze?
Wersja angielska

Książka "Reclaiming memory" - Monika A. Murzyn-Kupisz, Jacek Purchla (red.) - Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury. Książka posiada 416 stron i została wydana w 2009 r. Cena 41.58 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]