pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Dziedzictwo Krakowa w procesie transformacji . Seria: Kraków w Dziejach Narodu. Tom 39

Autor książki:

Zdzisław Noga, Jacek Purchla

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 173 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788395669705
ISBN: 978-83-956697-0-5
Data: 2020-05-14
26.23  28.00  1.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa to jedna z najstarszych – nieprzerwanie działających – polskich organizacji społecznych. Jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków miasta, troska o ich stan i ochronę. Towarzystwo budowało i buduje kapitał społeczny na rzecz propagowania dziejów i skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego Krakowa. Szczególną formą prowadzonej przez nasze Towarzystwo naukowej debaty, a równocześnie popularyzowania jej wyników stały się organizowane od niemal 40 lat doroczne sesje z cyklu „Kraków w Dziejach Narodu” oraz będące ich owocem tomy serii wydawniczej pod tym samym tytułem.

Tematem 39. sesji jest „Dziedzictwo Krakowa w procesie transformacji”. Po raz trzeci w długiej historii naszych sesji naukowych odchodzimy dzisiaj od tradycyjnej formuły analizy stanu badań i problematyki związanej z konkretnym rozdziałem dziejów Krakowa. Przedmiot naszych rozważań na sesji, która odbyła się 13 kwietnia 2019 roku w gościnnych progach Muzeum Krakowa, wynikał nie tylko z naszej nieustannej troski o stan zakumulowanego w naszym mieście dziedzictwa kulturowego, ale i z przekonania, że to niezwykłe patrymonium jest nie tylko balastem przeszłości, ale kapitałem, który przesądza o sukcesie Krakowa w jego grze o miejsce na mapie Europy.

Po raz pierwszy wpisaliśmy w program naszych sesji problematykę zabytkowego zasobu Krakowa w roku 1990. Nie był to przypadek. Był to czas przełomu i rodzenia się samorządu. Dosłownie kilkanaście dni po pamiętnych wyborach z 27 maja 1990 roku, kiedy w Krakowie zaczynaliśmy pisać nowy rozdział historii naszego miasta, TMHi ZK zorganizowało sesję pod tytułem „Przeszłość i przyszłość zabytkowego Krakowa”. Był to nie tylko bilans zamknięcia i bilans otwarcia, ale także rejestr naszej samoświadomości na granicy epok.

Sesja nr 26 w roku 2006 nosiła tytuł „Krajobraz Krakowa wobec zagrożeń”. Dziś pytamy: W jakim punkcie jesteśmy po 30 latach od polskiej bezkrwawej rewolucji roku 1989? Jak zmieniło się i zmienia nasze myślenie o dziedzictwie i jak rozumiemy dzisiaj nasze obowiązki wobec patrymonium Krakowa?

prof. dr Jacek Purchla

Książka "Dziedzictwo Krakowa w procesie transformacji . Seria: Kraków w Dziejach Narodu. Tom 39" - Zdzisław Noga, Jacek Purchla (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 173 stron i została wydana w 2020 r. Cena 26.23 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]