pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Między historią a pamięcią. Antologia. Seria: Communicare

Autor książki:

Aleida Assmann

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 324 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788323512578
ISBN: 978-83-235-1257-8
Data: 2014-02-04
33.53 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Antologia tekstów Aleidy Assmann stanowi reakcję na coraz większe zainteresowanie badaniami pamięci w naszym kraju. Assmann to jedna z najwybitniejszych współczesnych przedstawicielek memory studies , która ponadto interesuje się dynamiką pamięci Europy Środkowo-Wschodniej, co czyni jej prace szczególnie atrakcyjnymi dla polskich odbiorców. Warto podkreślić, że wyboru tekstów do polskiej antologii dokonała osobiście ich autorka.

Porządek książki wyznacza przejście od teoretycznej refleksji, bazującej na podejściu literaturoznawczym i kulturoznawczym, do studiów przypadków, omawiających przemiany pamięci po II wojnie światowej. Teksty zebrane w części I prezentują różne koncepcje i typologie pamięci, możliwe do bezpośredniego zastosowania w odniesieniu do zjawisk kultury polskiej, u źródeł artykułów z części II natomiast stoją różne zdarzenia niemieckiej i europejskiej polityki pamięci.

"Aleida Assman jest autorką świetną - ma jasną świadomość teoretyczną, niebywałą kulturę literacką, wykształcenie filozoficzne i filologiczne, historyczne wyczucie i doświadczenie, a także nerw polityczny. Ta ostatnia właściwość pozwala jej wpisywać swoje poglądy teoretyczne, historyczne i kulturalne w toczące się dyskusje o pamięci i tożsamości, zarówno niemieckiej, jak i europejskiej. Umiejętnie przy tym zachowuje swoistość swojej pozycji - wpisując się w takie dyskusje, nigdy nie zniża się do poziomu publicystyki, zawsze natomiast publicystykę interpretuje w przyjętych przez siebie kategoriach. Powiedziałbym, że jest kimś, kogo nam we współczesnej kulturze polskiej brakuje, bo jesteśmy rozdarci między wysoką refleksją a publicystyką nierzadko brukową. [...]. Aleida Assman nie zastąpi nam naszych własnych autorów, może być jednak dla nich inspiracją".

Z recenzji Andrzeja Mencwela Aleida Assmann jest profesorem literatury angielskiej i teorii literatury na Uniwersytecie w Konstancji w Niemczech, gdzie kieruje katedrą anglistyki. Jako visiting professor wykładała na uniwersytetach w Princeton, Yale, Houston, Chicago i Wiedniu. Jej pierwsze prace naukowe koncentrowały się wokół literaturoznawstwa i filologii angielskiej. Od końca lat 70. XX w. zajęła się badaniami kulturoznawczymi i studiami nad pamięcią, kładąc podwaliny pod interdyscyplinarne ujęcie pamięci.

Książka "Między historią a pamięcią. Antologia. Seria: Communicare" - Aleida Assmann - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 324 stron i została wydana w 2013 r. Cena 33.53 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.