pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Miasto i polityka. Przypadki Krakowa
Tytuł książki:

Miasto i polityka. Przypadki Krakowa

Autor książki:

Jacek Purchla

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 214 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788324234875
ISBN: 978-83-2423-487-5
Data: 2019-02-25
26.04  42.00  15.96 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Zawarte w książce refleksje dotyczą fenomenu Krakowa w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Trwałość i siła stygmatu stołeczności Krakowa to intrygujący dla urbanologa przykład znaczenia dziedzictwa materialnego i niematerialnego jako czynnika rozwoju miasta. Tego niezwykłego zjawiska nie można oderwać od kontekstu politycznego. Relacja pomiędzy miastem a polityką to w przypadku Krakowa nie tylko funkcja polskiego losu! Kraków to także Europa Środka, w której przez dwieście ostatnich lat wiele razy zmieniały się granice i systemy polityczne.

Doświadczenie Krakowa przypomina, że miasto to proces długiego trwania, ale uświadamia też znaczenie dziedzictwa kulturowego, pamięci i tożsamości dla rozwoju. Pokazuje czytelnie, jak systemy polityczne i ideologie determinowały kształt procesów urbanizacyjnych.

W jakim więc stopniu polityka i systemy polityczne wpływają na kształt i znaczenia miasta - jako procesu, jako funkcji, jako idei, jako formy, jako zwierciadła cywilizacji? Co wynika z lekcji XX wieku, ale i z lekcji ostatniego ćwierćwiecza, gdy miasto przeżywa tak gwałtowną zmianę? Czy historia i pamięć są czynnikiem rozwoju, czy raczej balastem w procesie modernizacyjnej zmiany? Na te i inne nurtujące mnie pytania próbuję odpowiedzieć w artykułach poświęconych Mojemu Miastu.

ze Wstępu Jacka Purchli

Książka "Miasto i polityka. Przypadki Krakowa" - Jacek Purchla - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 214 stron i została wydana w 2018 r. Cena 26.04 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Jacek Purchla - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Ormianie katolicy w Armenii i Gruzji. - okładka książki

Ormianie katolicy w Armenii i Gruzji. Historia,...

Krzysztof Stopka, Jakub Osiecki, Konrad Siekierski
Produkty podobne:
Granice recepcji. Sztuka polska - okładka książki

Granice recepcji. Sztuka polska wobec sztuki obcej

Małgorzata Kitowska-Łysiak, Marcin Lachowski (red.)