pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rachunkowość w Polsce w okresie międzywojennym 1918-1939. Seria: 70-lecie Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Gab
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 238x163 mm
EAN: 9788363391638
ISBN: 978-83-6339-163-8
Data: 2018-09-20
40.30 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów stanowiła dla autorów monografii szczególną okazję do podjęcia próby ukazania znaczenia dorobku w zakresie regulacji, praktyki i teorii rachunkowości w Polsce w latach 1918-1939, w okresie tak bardzo ważnym z punktu widzenia tworzenia instytucji państwa i rozwoju gospodarki rynkowej w naszym kraju.

Książka opisuje stan regulacji prawnych i kształtowanie się praktyki rachunkowości, zawiera też interpretację piśmiennictwa dotyczącego rachunkowości w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce w świetle uwarunkowań historycznych oraz przemian społeczno-gospodarczych w tym okresie. W czterech rozdziałach monografii autorzy przedstawiają następujące zagadnienia: (1) historyczny i społeczno-ekonomiczny kontekst rozwoju rachunkowości w Polsce, (2) ustawodawstwo w dziedzinie rachunkowości i podatków, (3) rachunkowość finansowa oraz (4) rachunek kosztów w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Praca prezentuje zatem najważniejsze elementy rozwoju rachunkowości w Polsce w badanym okresie, tj. aspekty prawne, teoretyczne, dydaktyczne oraz praktyczne w zakresie prowadzenia ewidencji księgowej, sporządzania sprawozdań finansowych, rachunku kosztów i budżetowania.

Niniejsza monografia wypełnia w znacznym stopniu lukę badawczą w obszarze historiografii rachunkowości w Polsce. Podjęta w niej problematyka była wcześniej przedmiotem zainteresowania niewielu badaczy, a wyniki ich badań są rozproszone w artykułach i referatach konferencyjnych. Monografia ta może być źródłem wiedzy zarówno dla pracowników naukowych, jak i studentów oraz doktorantów zainteresowanych historią rachunkowości. Autorzy ukazują w niej istotny wkład prawodawstwa i piśmiennictwa rachunkowości w Polsce w okresie międzywojennym w postrzeganie rachunkowości finansowej i rachunku kosztów w następnych dziesięcioleciach w naszym kraju.

Książka "Rachunkowość w Polsce w okresie międzywojennym 1918-1939. Seria: 70-lecie Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego" - Anna Szychta, Sławomir Jędrzejewski, Mikołaj Turzyński - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Gab. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2018 r. Cena 40.30 zł. Zapraszamy na zakupy!