pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Przypadek i konieczność. Esej o filozofii naturalnej współczesnej biologii

Autor książki:

Jacques Monod

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aletheia
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 290 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788367020312
ISBN: 978-83-6702-031-2
Data: 2022-09-05
39.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Jacques Monod (1910-1976), francuski biolog, laureat Nagrody Nobla, zasłynął pionierskimi badaniami w dziedzinie genetyki, które prowadził od lat czterdziestych XX wieku. Przypadek i konieczność (1970), nazwany przez autora w podtytule esejem o filozofii naturalnej, jest namysłem nad obrazem świata w dobie odkryć mikrobiologów, które każą zrewidować nasze pojmowanie tak podstawowych kategorii, jak przypadek, konieczność, naturalność i sztuczność, niezmienność i działanie celowe. Ta rewizja z kolei zmusza do nowego spojrzenia na konsekwencje filozoficzne i etyczne.

Nowe odkrycia poniekąd godzą przypadek (mutację) z koniecznością (dobór): przypadek zostaje przechwycony, zachowany, odtworzony przez maszynerię niezmienności i w ten sposób przekształcony w uporządkowanie, regułę, konieczność. Biosfera nie zawiera jednak żadnej przewidywalnej klasy obiektów. Konieczność jest zbudowana na przypadku.

Nauka przesądza zdaniem Monoda o odrzuceniu wszelkich doktryn (zwłaszcza religijnych) głoszących predeterminację człowieka, wymaga wykluczenia wszelkiego antropocentryzmu. Prowadzi człowieka do heroicznych wyborów wobec pustego (jednak) świata: Stare przymierze jest zerwane: człowiek nareszcie wie, że jest sam w obojętnym ogromie wszechświata, z którego wyłonił się wskutek przypadku. Jego obowiązki, podobnie jak jego los, nigdzie nie są wpisane. To on ma dokonać wyboru między Królestwem a ciemnościami.

Książka "Przypadek i konieczność. Esej o filozofii naturalnej współczesnej biologii" - Jacques Monod - oprawa miękka - Wydawnictwo Aletheia. Książka posiada 290 stron i została wydana w 2022 r. Cena 39.85 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.