pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Propaganda bezprawia. O popularyzowaniu prawa w pierwszych latach...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Propaganda bezprawia. O popularyzowaniu prawa w pierwszych latach Polski Ludowej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 433 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788366470163
ISBN: 978-83-6647-016-3
Data: 2020-08-28
43.63  49.35  5.72 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Propaganda bezprawia. O popularyzowaniu prawa w pierwszych latach Polski Ludowej - Jarosław Kuisz - opis książki:

Jarosław Kuisz analizuje zapomniane akcje "popularyzowania prawa" w pierwszych latach Polski Ludowej. Planowane na szeroką skalę działania propagandowe zderzały się z powojenną rzeczywistością. Nowa władza usiłowała za wszelką cenę wykazać obywatelom swoją prawowitość, a bezprawnie podejmowane działania przedstawić jako legalne. Jednak przekazywanie wiadomości o prawie nieprawnikom - i to w warunkach powojennych - było zadaniem jak najdalszym od oczywistości. W Propagandzie bezprawia autor uwzględnia szeroki zakres materiałów źródłowych z lat 1944-1947, zarówno filmy dokumentalne, kroniki filmowe, jak i publikacje prasowe, odczyty, pogadanki oraz audycje radiowe.

Stawiając zadanie badawcze, autor znakomicie pokazuje wielowątkowość podstawowego problemu (...). Analizuje informacje, jakie trafiały do środków masowego przekazu, szczególnie do materiałów filmowych - wiadomości o wprowadzaniu w życie nowych aktów prawnych tworzących nową rzeczywistość w stosunku zarówno do prawa II RP, jak i lat okupacji. Nakłada na to relacje z procesów sądowych. Uwzględnia także materiały mające zdelegalizować państwo i prawo II RP i przedstawić je w najciemniejszych barwach (...). Porównuje te same wiadomości przedstawiane w materiałach audiowizualnych, prasie codziennej oraz fachowych czasopismach prawniczych. Poszukuje także odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób "opowiadano obrazem" o normach prawnych. To bardzo ciekawe naukowo zagadnienia i w zakresie prawa pionierskie. (...) Dzieło znakomite, wybitne, efekt dobrze wykorzystanej erudycji autora.

Prof. dr hab. Adam Lityński

Jesteśmy otoczeni przez prawo - ustawy, dekrety, zarządzenia - ale w zasadzie nie zastanawia nas, w jaki sposób dowiadujemy się o ich istnieniu i egzekwowaniu. Skąd wiemy, co wolno, a czego nie wolno. Jarosław Kuisz na nieoczywistym dziś, ale rzeczywistym przypadku początkowych lat istnienia PRL pokazuje, jakie były wówczas instrumenty powszechnego "powiadamiania o prawie" i jak upowszechnianie go może być po prostu propagandą.

Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski

Jarosław Kuisz, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny tygodnika internetowego Kultura Liberalna, współpracownik Institut d histoire du temps présent przy Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu, fellow w Wissenschaftskolleg zu Berlin (2019-2020). W latach 2016-2018 był współkierownikiem programu Knowledge Bridges: Poland - Britain - Europe w St. Antony s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Prowadził badania m.in. w University of Chicago Law School, Columbia University Law School, a także na Uniwersytecie Kopenhaskim. Laureat nagrody tygodnika Polityka - Zostańcie z nami. Ostatnio wydał Koniec pokoleń podległości (2018), a także wraz z Wojciechem Sadurskim i Karoliną Wigurą Trudne rozliczenia z przeszłością (2018). Ponadto wraz z Markiem Wąsowiczem zbiory Prawo i literatura. Szkice (2016), Prawo i literatura. Szkice drugie (2017) oraz Prawo i literatura. Antologia (2019). Publikował m.in. w: Journal of Democracy, East European Politics and Societies: and Cultures, Państwie i Prawie.

Książka „Propaganda bezprawia. O popularyzowaniu prawa w pierwszych latach Polski Ludowej” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Scholar.

Książka posiada 433 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Propaganda bezprawia. O popularyzowaniu prawa w pierwszych latach..."
Jarosław Kuisz - autor m.in.:
Trudne rozliczenia z przeszłością. - okładka książki
Trudne rozliczenia z przeszłością. tom 2: Polska... Karolina Wigura, Jarosław Kuisz, Wojciech Sadurski (red.);
Trudne rozliczenia z przeszłością - okładka książki
Trudne rozliczenia z przeszłością Tom 1. Sprawiedliwość... Karolina Wigura, Jarosław Kuisz, Wojciech Sadurski;
Prawo i literatura. Szkice drugie. - okładka książki
Prawo i literatura. Szkice drugie. Szkice drugie Jarosław Kuisz, Marek Wąsowicz (red.);
Prawo i literatura. Szkice - okładka książki
Prawo i literatura. Szkice Jarosław Kuisz, Marek Wąsowicz (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Solidarność, demokracja, Europa - okładka książki
Solidarność, demokracja, Europa Basil Kerski, Jacek Kołtan (red.)
Produkty podobne:
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska - okładka książki
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w... Bogusław Polak, Paweł Skubisz (red.)