pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Pomiędzy wiarą a zwątpieniem. Wprowadzenie do psychologii religii

Autor książki:

Adam A. Zych

Dane szczegółowe:
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 312 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788375872866
ISBN: 978-83-7587-286-6
Data: 2012-07-02
29.49  40.00  10.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Dlaczego jeden wierzy, inny zaś wątpi w istnienie Boga, a jeszcze inny jest obojętny wobec kwestii religijnych Co czyni osobę religijną Czy jest ona ze swej natury „istotą religijną”, czy też staje się nią w procesach rozwoju, wychowania i/lub socjalizacji Czy mamy do czynienia tylko z jednym źródłem religijności jednostki, czy też możemy mówić o wielopostaciowych korzeniach religii i religijności Jaka jest rola religii i religijności w psychicznym funkcjonowaniu jednostki Jak przebiega rozwój religijności jednostki i czym jest on uwarunkowany Czy człowiek dorosły, tracąc ufne spojrzenie dziecka i bezkompromisową postawę młodzieńca, wraz z dojrzałością zyskuje równowagę i uspokojenie światopoglądowe A nade wszystko czy ma niepowtarzalną szansę pogłębienia życia religijnego, czy też następuje polaryzacja religijności Czym współcześnie jest religia oraz jakie jest jej miejsce w świecie sekularyzacji Dlaczego ludzie wierzą Jakie motywy skłaniają ich już nie do wiary w ogóle, lecz do wiary w Boga Jak układać się z własnym losem i z jego nieuchronnością, a może ironią, gdy na usta cisną się pytania: Jeżeli Bóg istnieje, to dlaczego pozwala na nasze cierpienie Dlaczego zabierasz nasze miłości, Boże

Na te i wiele innych, wcale nieprostych pytań próbuję odpowiadać w tym wprowadzeniu do psychologii religii, otwierając przed Czytelnikiem rozległą przestrzeń „pomiędzy wiarą a zwątpieniem”, która jest w nas obecna. W tym miejscu nieodparcie nasuwają się słowa poetki Anny Kamieńskiej (1920-1986): „na dnie mojej i twojej wiary leży ciężka łza zwątpienia”, zawieszeni jesteśmy zatem między integracją a rozpaczą, między wiarą a zwątpieniem…

W istocie niniejsza publikacja stanowi monograficzne ujęcie psychologii religii, prezentujące podstawowe nurty i kierunki, jak również osiągnięcia psychologii religii zeszłego stulecia wraz z omówieniem rozwoju religijności człowieka, związku między osobowością a religijnością oraz próbą ukazania metodologicznych podejść do tych niezmiernie osobistych i złożonych kwestii.

Książkę adresuję do osób zarówno głęboko wierzących, jak i do wątpiących, obojętnych i niezdecydowanych w kwestiach swojego poglądu na świat, a swoją intencję wyrażę słowami znamienitego poety ks. Jana Twardowskiego (1915-2006): „Nie przyszedłem pana nawracać”.

dr hab. Adam A. Zych, profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu

Książka "Pomiędzy wiarą a zwątpieniem. Wprowadzenie do psychologii religii" - Adam A. Zych - oprawa miękka - Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2012 r. Cena 29.49 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]