pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polskie elity polityczne wobec stosunków z Niemcami w ramach Unii Europejskiej

Autor książki:

Krzysztof Malinowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Zachodni
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 342 s.
Wymiar: 140x200 mm
EAN: 9788361736653
ISBN: 978-83-6173-665-3
Data: 2017-05-18
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zbadanie poglądów i opinii polskich elit politycznych na temat relacji Polski z Niemcami w ramach Unii Europejskiej, ważne zarówno ze względów naukowych, jak i praktycznych, było celem projektu realizowanego w Instytucie Zachodnim w latach 2013-2016 (Polskie elity polityczne wobec stosunków Polski z Niemcami w ramach Unii Europejskiej). Chodziło o przeanalizowanie stanowiska polskich elit politycznych wobec istotnych zagadnień związanych z UE (wizje przekształceń, polityka wschodnia, sprawy bezpieczeństwa, problematyka energetyczno-klimatyczna) w okresie od początku kryzysu w strefie euro w 2009 r. do 2015 r., czyli do pojawienia się kryzysu migracyjnego. W ramach projektu przeanalizowano dyskurs elit parlamentarnych i środowisk eksperckich, a także przeprowadzono badania ankietowe i wywiady.

Stanowisko elit wobec stosunków Polski z Niemcami w krytycznej fazie rozwoju UE nacechowane było rozbieżnościami świadczącymi o braku konsensu politycznego. Miały one głębsze podłoże i wynikały z odrębnych podstawowych orientacji politycznych występujących wśród elit. Odmienne wyobrażenia o roli Polski w Europie i UE łączyły się z różnym podejściem do Niemiec i koncepcjami wzajemnych stosunków, a w tym przede wszystkim z kwestią, jak dalece strategiczne znaczenie mają Niemcy dla Polski w Europie. Można też zauważyć, że polaryzacja opinii i poglądów polskich elit na temat stosunków Polski z Niemcami następowała w korelacji z różnicowaniem się ocen coraz bardziej prominentnej, przywódczej roli, jaką Niemcy zaczęły odgrywać w UE w następstwie kryzysu zadłużenia w strefie euro oraz w obliczu konfliktu na Ukrainie. Różne interpretacje zachowania Niemiec korespondowały z brakiem konsensu w polskich elitach na temat oceny szans i perspektyw Polski w ramach Unii Europejskiej.

Książka "Polskie elity polityczne wobec stosunków z Niemcami w ramach Unii Europejskiej" - Krzysztof Malinowski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Zachodni. Książka posiada 342 stron i została wydana w 2017 r.