pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Polska w Nowym Jorku. Idee, spory, nadzieje emigracji politycznej...
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Polska w Nowym Jorku. Idee, spory, nadzieje emigracji politycznej w latach 1940-1990

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 504 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373955097
ISBN: 978-83-7395-509-7
Data: 2012-12-27
90.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Polska w Nowym Jorku. Idee, spory, nadzieje emigracji politycznej w latach 1940-1990 - Wiesława Piątkowska-Stepaniak - opis książki:

Książka poświęcona jest emigracji politycznej działającej w nowojorskiej metropolii. To naukowe opracowanie ukazujące jedno z najbardziej znaczących emigracyjnych centrów politycznych. Jego charakterystykę wspomagają m.in. przykłady działań ludzi w tym środowisku wybitnych.

Z indywidualnej perspektywy - jak założyła autorka - wyraźniej widać idee i koncepcje polityczne ich twórców i zwolenników, jaśniej rysują się także cele organizacji tworzących się w czasie wojny oraz po jej zakończeniu. Lepiej też rozumiemy, dlaczego tak ważne okazało się przekonanie o społecznym obowiązku wobec ojczyzny i rodaków wpojone pokoleniu międzywojennego dwudziestolecia. Przez pryzmat osobistych doświadczeń lepiej też dostrzegamy piętrzące się przed tą generacją bariery będące wypadkową emigracyjnych okoliczności i zwykłych polskich przywar. Przeszkody te jednak tworzyły przede wszystkim ówczesne reguły obowiązujące w wewnętrznej i zagranicznej polityce Stanów Zjednoczonych, a emigranci uznawali działania tego mocarstwa za fundament, na którym opierały się globalne relacje międzynarodowe.

Monografia nie ma charakteru stricte historycznego. Opis dokonany z pozycji politologa i prasoznawcy - na ile jest to możliwe - uzmysławia fakt, że nieliczna, niezwykle ambitna grupa przedstawicieli politycznej emigracji, targanych często wątpliwościami, ale głęboko przekonanych o konieczności wszelkich możliwych starań na rzecz niepodległości kraju, decydowała o sukcesie licznych inicjatyw, niepozwalających zapomnieć o „sprawie polskiej” i wpisujących ją w szerszy kontekst polityki amerykańskiej, a tym samym światowej.

Czytelnik otrzymuje obszerną rozprawę, opatrzoną bogatym słowniczkiem biograficznym (ponad 50 haseł) działaczy nowojorskich oraz archiwalnymi zdjęciami dokumentującymi pracę organizacji społecznych i politycznych.

Emigracyjne życiorysy, dokonania i niepowodzenia przedstawione w prezentowanym tomie są niekiedy „jak wykłady historii lub legendy o prawdziwych ludziach” idących tajemniczą drogą z rządowych gabinetów, wojskowych szeregów, podziemnych organizacji, łagrów, obozów na salony wielkiej polityki. Wielu tam znalazło miejsce do realizacji swoich marzeń o niepodległej Ojczyźnie. Jeśli wziąć pod uwagę niewielką liczebność tego środowiska, to można powiedzieć za poetą, że byli to ludzie mierzący siły na zamiary.

Książka „Polska w Nowym Jorku. Idee, spory, nadzieje emigracji politycznej w latach 1940-1990” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Książka posiada 504 stron i została wydana w 2012 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Polska w Nowym Jorku. Idee, spory, nadzieje emigracji politycznej..."
Wiesława Piątkowska-Stepaniak - autor m.in.:
Na antenie polonijnego radia Rytm - okładka książki
Na antenie polonijnego radia Rytm w Nowym Jorku.... Danuta Piątkowska, Wiesława Piątkowska-Stepaniak;
Prezydencje środkowoeuropejskie - okładka książki
Prezydencje środkowoeuropejskie i problemy Patnerstwa... Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Janusz Sawczuk (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Mały skrawek wolnej Polski - okładka książki
Mały skrawek wolnej Polski Zofia Olszakowska-Glazer, Wanda Wyrobkowa-Pawłowska, Franciszek Trojnar
Produkty podobne:
Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita - okładka książki
Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na... Tomasz Łabuszewski, Anna Obrębska, Małgorzata Ptasińska (red.)