pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polonijna panorama. Szkice poświęcone pamięci Bolesława Wierzbińskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 348 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788373953055
ISBN: 978-83-7395-305-5
Data: 2009-01-02
Cena wydawcy: 28.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka to zestaw tekstów, który jest próbą upamiętnienia działalności i dorobku Bolesława Wierzbiańskiego. Publikacja mieści się w kręgu zainteresowań Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego i uzupełnia cykl opracowań poświeconych zjawiskom emigracji.
Nie jest to zarazem podsumowanie w sensie dosłownym, zwykle odnoszące się do całokształtu osiągnięć omawianej postaci. Ideę przewodnią tomu jest wykazywanie na konkretnych przykładach, przytaczanych i opisywanych przez poszczególnych autorów, bogactwa i różnorodności form aktywności rodaków przebywających na obczyźnie lub żyjących stale poza granicami swego kraju. Tom mówi także o roli i wpływie mediów na ważne procesy i zjawiska społeczne łączące się z miejscem Polski w świecie, jej postrzeganiu przez sąsiadów i opinię publiczną w państwach należących do globalnych liderów politycznych. To są kwestie, które stanowiły przedmiot stałych zainteresowań Bolesława Wierzbiańskiego Publikacja składa się z kilku rozdziałów. Pierwszy, pt. Ci, którzy mogli mówić za nas, przypomina ludzi oraz instytucje i organizacje zaświadczające o intensywności życia społeczno-politycznego w polskich kręgach emigracyjnych. Migracje, deportacje, repatriacje to tytuł kolejnego, zawierającego materiały mówiące o często dramatycznych okolicznościach i motywach decyzji o opuszczeniu kraju, jakie towarzyszyły wielokrotnie tym, którzy z powodów ekonomicznych, narodowościowych lub politycznych musieli opuścić ziemię rodzimą.
Rozdział: W Służbie na obczyźnie przedstawia relacje z działalności organizacyjnej oficjalnych agend II Rzeczypospolitej, jak i przybliża zasługi różnorodnych organizacji i struktur dla Polski i Polaków mieszkających za granicami ojczyzny.
Część pt. Na placówkach grupuje teksty przynoszące informacje o praktycznych aspektach działalności osób i organizacji związanych z Polonią. Cenne przyczynki do wiedzy o działalności medialnej środowisk polonijnych przynoszą materiały zawarte w rozdziale: W eterze i na papierze. Fragment książki zatytułowany: Dramaty zbiorowe i jednostkowe zawiera materiały dotyczące radykalnej zmiany sytuacji politycznej lub narodowej skutkujące koniecznością pozostania poza granicami Polski poszczególnych osób i całych społeczności.
Ludzie jak instytucje to pendant kończące tom zawierające sylwetki znanych i wybitnych emigracyjnych naukowców działaczy polonijnych, polityków i dziennikarzy, m.in.: Macieja M. Feldhuzena (1906-1990); Feliksa Grossa (1906-2006); Tadeusza Horko (1913-1976);. Wacława Jędrzejewicza (1893-1993); Jolanty Krafft-Grenet (1926-2007); Ignacego Dzierżykraya Morawskiego (1888-1988); Mariana Wiktora Święcickiego (1902–1988); Bolesława Wierzbiańskiego (1913-2003).
Publikacja Polonijna panorama, złożona z biografii, opisów i relacji dotyczących spraw ważnych i pomniejszych, przybliża fragmenty polonijnej panoramy służąc lepszemu poznaniu środowiska i problemów rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny.

Książka "Polonijna panorama. Szkice poświęcone pamięci Bolesława Wierzbińskiego" - Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Marek Masnyk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 348 stron i została wydana w 2008 r.