pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Polska na arenie międzynarodowej
Polska na arenie międzynarodowej 33.92 zł pozycja dostępna!
książka:

Polityka zagraniczna zjednoczonych Niemiec

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Zachodni
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 399 s.
EAN: 9788361736288
ISBN: 978-83-6173-628-8
Data: 2013-07-26
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Polityka zagraniczna zjednoczonych Niemiec - Jadwiga Kiwerska, Bogdan Koszel, Maria Tomczak, Stanisław Żerko - opis książki:

Przed dwudziestu laty, 12 września 1990 r. za zgodą czterech mocarstw, dotąd odpowiedzialnych za oba państwa niemieckie, doszło do reunifikacji Niemiec. Nowa RFN stała się państwem całkowicie suwerennym, mogącym bez żadnych ograniczeń określać swoją politykę zagraniczną. Stając przed koniecznością sprecyzowania na nowo swoich zadań na arenie międzynarodowej, Niemcy musiały jednak pamiętać o swojej historycznej przeszłości, odpowiedzialności za wojny, przemoc i nieszczęścia jakie sprowadziły na bliższych i dalszych sąsiadów. Jednocześnie geograficzne i geopolityczne położenie w centrum Europy, potencjał ludnościowy i gospodarczy oraz wynikające z tego ambicje i dążenia powodowały zainteresowanie Europy i świata zjednoczonymi Niemcami, które odpowiedzieć musiały na zwiększone oczekiwania czy obawy i podejrzliwość międzynarodowej opinii publicznej.

Prezentowana książka, będąca I tomem serii Republika Federalna Niemiec 20 lat po zjednoczeniu, przedstawia zarówno działania zjednoczonej RFN na arenie międzynarodowej, jak i dokonuje oceny najważniejszych kierunków jej polityki zagranicznej. Analizie badawczej poddano cztery główne obszary aktywności zewnętrznej Niemiec - w ramach Unii Europejskiej, układu transatlantyckiego, politykę wobec Rosji, reakcję na podstawowe wyzwania i zagrożenia współczesności. Autorom udało się uchwycić kontynuację i zmianę w strategii zewnętrznej, wskazać czynniki wpływające na kształt, kierunek i charakter polityki zagranicznej RFN i jej skutki dla samych Niemiec jak i ich otoczenia międzynarodowego. W skomplikowanych uwarunkowaniach europejskich i światowych państwo niemieckie wciąż podejmuje próby wypracowania i zrealizowania strategii odpowiadającej jego nowemu potencjałowi.

Książka „Polityka zagraniczna zjednoczonych Niemiec” - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Zachodni.

Książka posiada 399 stron i została wydana w 2011 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Polityka zagraniczna zjednoczonych Niemiec"
Jadwiga Kiwerska, Bogdan Koszel, Maria Tomczak, Stanisław Żerko - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Afery czasów Donalda Tuska - okładka książki
Afery czasów Donalda Tuska Łukasz Ziaja, Bogdan Święczkowski
Polska w systemie bezpieczeństwa - okładka książki
Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego Marek Pietraś, Konstanty A. Wojtaszczyk (red.)