pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w zainteresowaniu komunistycznego...
Książki »
Tytuł książki:

Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w zainteresowaniu komunistycznego aparatu represji i propagandy w latach 1944-1956

Autor książki:

Bogusław Polak, Paweł Skubisz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2011
Oprawa: twarda
Ilość stron: 342 s.
Wymiar: 180x245 mm
EAN: 9788361336259
ISBN: 978-83-61336-25-9
Data: 2011-10-28
Obniżka ceny! 29.54  53.00  23.46 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w zainteresowaniu komunistycznego aparatu represji i propagandy w latach 1944-1956 - Bogusław Polak, Paweł Skubisz - opis książki:

Niniejsza książka została poświęcona losom żołnierzy Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także tych oficerów i szeregowych ludowego Wojska Polskiego, którzy postrzegali świat inaczej niż nowi włodarze kraju. Po 1944 r. stali się oni obiektem niewybrednej propagandy oraz zakrojonych na dużą skalę działań operacyjnych i śledczych sowieckiego oraz rodzimego aparatu represji. Decydenci komunistyczni dążyli do zepchnięcia wyżej wymienionych na margines życia społecznego i politycznego, a w niektórych wypadkach również eliminacji fizycznej. Pragnienie unicestwienia tej grupy, która walczyła o polski niezależny byt państwowy, wynikało z przeświadczenia władz komunistycznych o braku możliwości indoktrynacji ideologicznej. Stąd nie bez przyczyny żołnierzy tych określano mianem "politycznie obcych”. Być może pewną rolę odegrały tutaj i inne czynniki, jak choćby przeświadczenie o realnym zagrożeniu działalnością w strukturach podziemia niepodległościowego czy pracy wywiadowczej na rzecz państw zachodnich. Nie bez znaczenia pozostawał również fakt zaangażowania części oficerów Wojska Polskiego w zwalczanie ruchu komunistycznego w okresie II Rzeczypospolitej, a w związku z powyższym można dopatrywać się pewnej próby rewanżu i rozliczenia za współpracę z Oddziałem II Sztabu Głównego WP, który w znacznej mierze odpowiadał za działania wymierzone w komunistów.
Dławienie oporu i likwidacja najbardziej patriotycznej części formacji niepodległego państwa polskiego były konkretnymi celami już u schyłku wojny (1944–1945), jednak największe natężenie represji przypadło pomiędzy rokiem 1948 a 1954. Także w okresie późniejszym nie brak przykładów bezpardonowej walki z "wrogami władzy ludowej”. Tam, gdzie nie sięgały macki sowieckiego i rodzimego komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, prowadzono różne formy działalności propagandowej – zarówno w prasie, jak i radiu. Tak też było w wypadku polskiego uchodźstwa na Zachodzie, licznego i wspartego autorytetem wybitnych wojskowych i polityków, a przez to w ocenie komunistycznego aparatu bezpieczeństwa postrzeganego jako wyjątkowe zagrożenie.


prof. dr hab. Bogusław Polak

Książka bez wątpienia stanowi cenny materiał źródłowy do najnowszych dziejów Polski, głównie w jego obszarze związanym z funkcjonowaniem komunistycznego aparatu represji. Teksty poszczególnych autorów obrazują szeroką skalę działań podejmowanych wobec żołnierzy II RP, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także ludowego Wojska Polskiego przez polskie i sowieckie służby bezpieczeństwa. Szczegółowe niekiedy analizy poszczególnych ich działań w istotny sposób przybliżają mechanizmy podejmowanych czynności, ich przebieg oraz końcowy efekt. Czytelnik ma możliwość oceny wielorakich skutków szykan i represji skierowanych wobec żołnierzy WP po zakończeniu II wojny światowej, do orzeczenia kary śmierci i fizycznej likwidacji włącznie. Do rangi symbolu urasta przypadek przedstawionego przez Pawła Skubisza legionisty, oficera II RP Stanisława Michała Graffa, dla którego właściwym według komunistów zatrudnieniem było stanowisko odźwiernego w Filharmonii Szczecińskiej.


Fragment recenzji dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka

Książka „Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w zainteresowaniu komunistycznego aparatu represji i propagandy w latach 1944-1956” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 342 stron i została wydana w 2011 r. Cena 29.54 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Politycznie obcy! Żołnierze Wojska Polskiego w zainteresowaniu komunistycznego..."
Bogusław Polak, Paweł Skubisz (red.) - autor m.in.:
Generał Stanisław Taczak 1874-1960 - okładka książki
Generał Stanisław Taczak 1874-1960 Bogusław Polak, Michał Polak;
Piony śledcze aparatu bezpieczeństwa - okładka książki
Piony śledcze aparatu bezpieczeństwa publicznego... Magdalena Dźwigał, Paweł Skubisz;
Jak Polacy przeżywali wojny światowe? - okładka książki
Jak Polacy przeżywali wojny światowe? Tomasz Schramm, Paweł Skubisz (red.);
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX... Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.);
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem - okładka książki
Studia nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX... Wojciech Skóra, Paweł Skubisz (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wincenty Witos 1874-1945 - okładka książki
Wincenty Witos 1874-1945 Tomasz Bereza, Marcin Bukała, Michał Kalisz (red.)
Czy tak musiało być? - okładka książki
Czy tak musiało być? Jerzy Kostiuk
Zaplute karły reakcji. Polskie - okładka książki
Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe... Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka, Rafał Wnuk, Sławomir Poleszak (red.)
Od przedszkolaka do studenta. Kryteria - okładka książki
Od przedszkolaka do studenta. Kryteria selekcji... Dorota Gałaszewska-Chilczuk, Jacek W. Wołoszyn
Produkty podobne:
Oprawcy. Zbrodnie bez kary - okładka książki
Oprawcy. Zbrodnie bez kary Tadeusz M. Płużański