pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Władze państwowe wobec Kościoła Rzymsko-Katolickiego Diecezji Płockiej w latach 1945-1970

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Avalon
Rok wyd.: 2020
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 756 s.
Wymiar: 155x235 mm
EAN: 9788377304013
ISBN: 978-83-7730-401-3
Data: 2020-02-11
57.64  79.00  21.36 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Władze państwowe wobec Kościoła Rzymsko-Katolickiego Diecezji Płockiej w latach 1945-1970 - Mariusz Celmer - opis książki:

Prezentowana książka przedstawia działania, jakie w latach 1945-1970 prowadziły organy władz państwowych wobec Kościoła rzymskokatolickiego na terenie diecezji płockiej. Działania te miały zarówno charakter jawny oraz ukryty (tajny, operacyjny) prowadzony przez komunistyczny aparat represji. Działania aparatu państwowego odnosiły się do wszelkich płaszczyzn i dziedzin funkcjonowania Kościoła: duszpasterskiej, misyjnej, organizacyjnej, katechetycznej, dydaktycznej, charytatywnej, opiekuńczej, budownictwa sakralnego itp. Książka przedstawia mechanizmy i metody walki z Kościołem jakie zostały zastosowane przez władze komunistyczne. Władze komunistyczne w latach 1945-1970 prowadziły politykę wyznaniową wobec Kościoła rzymskokatolickiego na obszarze diecezji płockiej, która polegała na ograniczaniu i eliminowaniu jego wpływu na wiernych. Różnymi metodami starano się osłabić pozycję Kościoła katolickiego i jego rolę w przestrzeni publicznej. Wobec duchowieństwa oraz wiernych zastosowano różnego rodzaju formy represji, szykan i dyskryminacji. Z analizy materiałów źródłowych, wykorzystanych w książce wynika, iż działania władz PRL wobec Kościoła katolickiego na terenie diecezji płockiej stanowiły odzwierciedlenie analogicznych działań prowadzonych przez władze państwowe wobec Kościoła w innych regionach Polski (diecezjach, województwach). Książka stanowi niezwykle cenny wkład i wypełnia lukę w historiografii najnowszych dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. MARIUSZ CELMER (ur. w 1977 w Makowie Mazowieckim) - dr nauk humanistycznych, historyk. Absolwent Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Makowie Mazowieckim. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii Polski w XX wieku, takich kwestii jak: dzieje komunistycznego aparatu represji, historia Kościoła katolickiego, dzieje Mazowsza. Autor kilkunastu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych, m.in. w Notatkach Płockich, Roczniku Towarzystwa Naukowego Płockiego, Studiach Mazowieckich, Zeszytach Historycznych Wi N-u.

Książka „Władze państwowe wobec Kościoła Rzymsko-Katolickiego Diecezji Płockiej w latach 1945-1970” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Avalon.

Książka posiada 756 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Władze państwowe wobec Kościoła Rzymsko-Katolickiego Diecezji Płockiej..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Od Vixdum Poloniae unitas do Totus - okładka książki
Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Polaniae... Jarosław Wasilewski, Waldemar F. Wilczewski (red.)
Zreformować reformę? - okładka książki
Zreformować reformę? Antonio Sorrentino
Po śladach Niewidzialnego - okładka książki
Po śladach Niewidzialnego Małgorzata Borkowska
Produkty podobne: