pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Ostatni Sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas...
Książki »
Tytuł książki:

Ostatni Sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512 s.
EAN: 9788324060412
ISBN: 978-83-2406-041-2
Data: 2020-01-15
34.53  44.99  10.46 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

"Tam każda sekunda to była śmierć" - mówi dziś Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, je-den z bohaterów książki.

Dwadzieścia rozmów. Kilkadziesiąt uratowanych istnień. Prawdziwe wspomnienia, ludzkie emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Nieraz trudno uwie-rzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę.

Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością.

Władysław Misiuna pracuje w królikarni przy nazistowskim obozie. Jedzenie, które do-staje od nazistów, zamiast dla królików trafia do ludzi?
Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by rato-wać życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi.

Dziś szczególnie potrzebujemy takich opowieści - pełnych życzliwości, solidarności i bezin-teresowności. Opowieści, które powinniśmy szanować i dbać, by nie były instrumentalnie wykorzystywane w naszych doraźnych sporach.

Niezwykła książka przedstawiająca wspomnienia Polaków obdarzonych tytułem Spra-wiedliwych wśród Narodów Świata. Bohaterowie opowiadają historie swoje i ludzi, któ-rym pomogli.

Anna Piątkowska - dziennikarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała w portalach Interia oraz Styl.pl, specjalizuje się w wywiadach, jako formie spotkania dwóch światów. Niniejsza książka to efekt ciekawości drugiego człowieka i spotkań z ludźmi nieprzeciętnymi, których jednak próżno szukać na pierwszych stronach gazet.

Katarzyna Pruszkowska-Sokalla - dziennikarka z zawodu i wykształcenia. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z mediami związana od kilkunastu lat, głównie z portalem Interia. W pracy najbardziej ceni możliwość poznawania ludzi i ich opowieści, dlatego jej ulubionym gatunkiem dziennikarskim jest wywiad.

Książka "Ostatni Sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej" - Anna Piątkowska, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla - oprawa twarda - Wydawnictwo ZNAK. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2020 r. Cena 34.53 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Holokaust, pamięć, powielacz. Zagłada - okładka książki
Holokaust, pamięć, powielacz. Zagłada Żydów Martyna Grądzka-Rejak, Jan Olaszek
Wywiad PRL a Watykan 1962-1978 - okładka książki
Wywiad PRL a Watykan 1962-1978 Władysław Bułhak
Światowe harcerstwo. Związek Harcerstwa - okładka książki
Światowe harcerstwo. Związek Harcerstwa Polskiego... Marek Wierzbicki (red.), Teresa Szadkowska-Łakomy, Jagoda Kaczorowska (red.)
Księża z Katynia - okładka książki
Księża z Katynia Patryk Pleskot
Produkty podobne:
Zan. Ostatni z rodu - okładka książki
Zan. Ostatni z rodu Wojciech Wiśniewski
Podróż za horyzont. Pięć lat później - okładka książki
Podróż za horyzont. Pięć lat później Marzena Świtała, Piotr Kławsiuć
Arkadiusz Onyszko. Fucking Polak. - okładka książki
Arkadiusz Onyszko. Fucking Polak. Nowe życie Arkadiusz Onyszko, Izabela Koprowiak