pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Profesor Weigl i karmiciele wszy
Tytuł książki:

Profesor Weigl i karmiciele wszy

Autor książki:

Mariusz Urbanek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Iskry
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 374 s.
Wymiar: 155x240 mm
EAN: 9788324410095
ISBN: 978-83-2441-009-5
Data: 2018-10-04
32.29  44.90  12.61 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Rudolf Weigl to człowiek, który pokonał tyfus plamisty.

W czasie I wojny światowej epidemie tyfusu pochłonęły kilka milionów ludzkich istnień. Szczepionka opracowana przez Weigla uratowała od śmierci kolejne miliony w Chinach, Afryce i Europie.

W czasie II wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku.

Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa. Pozwalał uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe i bezpiecznie wyjść z każdej łapanki. Niemcy potrzebowali szczepionki.

Chcieli, żeby Weigl podpisał reichslistę. Odmówił. Czuł się Polakiem, choć w jego żyłach nie było polskiej krwi. Kusili go poparciem w Komitecie Noblowskim dla nagrody, do której był wielokrotnie nominowany przed wojną. Nie uległ.

Po wojnie wrócił temat Nobla dla Weigla. Wtedy kilku zazdrosnych kolegów oskarżyło go o kolaborację, bo szczepionkę, którą produkował, wykorzystywał Wehrmacht.

Historia zadrwiła z Rudolfa Weigla okrutnie. Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo chciał być Polakiem a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że był złym Polakiem.

Książka "Profesor Weigl i karmiciele wszy" - Mariusz Urbanek - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Iskry. Książka posiada 374 stron i została wydana w 2018 r. Cena 32.29 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]