pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Żadna blaga żadne kłamstwo .... Wspomnienia z warszawskiego getta....
Książki »
Tytuł książki:

Żadna blaga żadne kłamstwo .... Wspomnienia z warszawskiego getta. Seria: Biblioteka świadectw zagłady

Autor książki:

Stanisław Adler

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 155x235 mm
EAN: 9788363444556
ISBN: 978-83-6344-455-6
Data: 2018-02-19
34.94  40.00  5.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Żadna blaga żadne kłamstwo .... Wspomnienia z warszawskiego getta. Seria: Biblioteka świadectw zagłady - opis książki:

"Spala mnie pragnienie jak najszybszego spisania tych wszystkich zdarzeń, których byłem świadkiem w latach wojny, zwłaszcza w ostatnim półroczu. Ogarnia mnie lęk na myśl, że niebezpieczeństwo, które mi zewsząd zagraża, przeszkodzi wykończeniu tej pracy. Nie po raz pierwszy, powodowany tymi pragnieniami, chwytam za pióro. Praca moja, jak dotychczas, to istne przędziwo Penelopy: nie zdążę wykończyć jakiegoś fragmentu, a już losy miotające mną niszczą rękopis. [...] odczuwam potrzebę usprawiedliwienia się z tego, że zamiast łomu czy siekiery trzymam teraz w dłoni pióro i że żyję, żyję tu, nie leżę zaś w okopach nierównej walki, czy wprost w jednej ze zbiorowych mogił Żydów warszawskich." - pisał autor, warszawski adwokat Stanisław Adler, po swojej ucieczce z getta. Wcześniej pracował w jednej z najważniejszych gettowych instytucji: Żydowskiej Służbie Porządkowej (policji żydowskiej) jako jej wysoki funkcjonariusz.

Bogata faktografia, refleksje, oparte na wnikliwych obserwacjach naocznego świadka oraz psychologiczna przenikliwość, z jaką charakteryzuje ludzi i sytuacje sprawiają, że pamiętnik Adlera zasługuje na wyjątkowe miejsce wśród innych tekstów z tamtego okresu.

Raul Hilberg, jeden z najważniejszych badaczy Zagłady, zaliczył wspomnienia Adlera do najbardziej przenikliwych i inspirujących przemyśleń na temat getta, jakie zdarzyło mu się czytać.

Książka "Żadna blaga żadne kłamstwo .... Wspomnienia z warszawskiego getta. Seria: Biblioteka świadectw zagłady" - Stanisław Adler - oprawa twarda - Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Książka posiada 432 stron i została wydana w 2018 r. Cena 34.94 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]