pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Operator systemu dystrybucyjnego na współczesnym rynku elektroenergetycznym

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 163 s.
EAN: 9788379725076
ISBN: 978-83-7972-507-6
Data: 2022-01-11
48.18 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Monografia składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiono kompleksową charakterystykę oraz rolę sektora energetycznego, akcentując jego istotne znaczenie dla gospodarki. Charakterystyce poddano kluczowe podsystemy sektora, takie jak wytwarzanie, przesył i w szczególności - dystrybucja. Zwieńczeniem rozdziału jest analiza oraz ocena wyzwań inwestycyjnych w kontekście kierunków oraz konsekwencji rozwoju sektora energetycznego w Polsce.

Drugi rozdział to analiza czynników wpływających na przychody operatorów systemów dystrybucyjnych. Analizie poddano przede wszystkim składniki opłat czy kalkulację stawek za usługi dystrybucji, ale także specyfikę funkcjonowania OSD oraz zasady kształtowania taryfy.

W trzecim rozdziale przedstawiono mechanizm kształtowania przychodów operatorów systemów dystrybucyjnych. Oprócz analizy zasad określania przy[1]chodu regulowanego, wyodrębniono w nim również charakterystykę kosztów operacyjnych, amortyzacji i podatków, a także kosztów zakupu energii elektrycznej, usług przesyłowych i dystrybucyjnych oraz model zwrotu z zaangażowanego kapitału.

Czwarty rozdział stanowi kompleksową charakterystykę elementów i mechanizmów kształtujących nowy model rynku energii elektrycznej w kontekście roli operatorów systemu dystrybucyjnego. Zawarto w nim szczegółowy opis funkcjonowania OSD w odniesieniu do transformacji energetycznej, a także w ujęciu funkcjonalnym przeanalizowano najważniejsze zagadnienia wynikające z nowych wyzwań stojących przed OSD w najbliższej przyszłości.

W monografii w przekrojowy sposób przedstawiono OSD w różnych ujęciach jego funkcjonowania: zewnętrznym - w całym sektorze energetycznym Polski, wewnętrznym - pod względem kształtowania kosztów i przychodów, oraz jego przyszłości - w kontekście nowych wyzwań wynikających z transformacji energetycznej. Sektor energii elektrycznej przechodzi obecnie transformację, a to wymaga podejmowania inicjatyw rozwojowych oraz daleko idących inwestycji przedsiębiorstw energetycznych. By były one skuteczne i optymalne należy odpowiednio nimi zarządzać, uwzględniając także obecne trendy zmieniającego się otoczenia przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.

Celem publikacji jest przekazanie wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem pełniącym funkcję OSD, jako szczególnym podmiotem w transformacji rynku elektroenergetycznego w Polsce. Autorzy skoncentrowali się na zagadnieniach związanych z tym tematem, wyjaśniając w sposób kompleksowy mechanizmy funkcjonowania, warunków otoczenia i trendów rozwoju sektora energii eklektycznej, które są także niezbędne do podejmowania decyzji zarządczych.

Ze wstępu

Książka "Operator systemu dystrybucyjnego na współczesnym rynku elektroenergetycznym" - Wojciech Drożdż, Bartosz Pilecki, Dawid Ciężki, Maciej Sroka - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka posiada 163 stron i została wydana w 2021 r. Cena 48.18 zł. Zapraszamy na zakupy!