pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Oligarchia polska, czyli historia Polski 1989-2006
Tytuł książki:

Oligarchia polska, czyli historia Polski 1989-2006

Autor książki:

Marek Gędek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Norbertinum
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788372223296
ISBN: 978-83-7222-329-6
Data: 2008-05-23
23.35  36.00  12.65 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Jest to pierwsza tak kompleksowa próba przedstawienia historii Rzeczypospolitej. Ukazuje rozwój stosunków polityczno-społecznych od okresu wielkiego entuzjazmu pierwszych wolnych wyborów poprzez zawirowania sytuacji spowodowane zmianami poszczególnych ekip rządzących, aż po wybory parlamentarne 2006 r. zamykające epokę rządów lewicowych.

W Polsce pod formalnymi sztandarami demokracji panuje w istocie oligarchia. Władzę sprawuje ciągle mniej więcej ta sama grupa ludzi, która dzięki odpowiednio skonstruowanym przepisom prawa (systemy rejestracji partii i innych organizacji, ordynacje wyborcze, podatkowe, socjalne itp.) zabezpieczyła swój status "bycia wybieranymi". Prawdą jest, że obywatele mają prawo głosu, ale muszą wybierać ludzi ciągle z tej samej grupy, dobieranej w partiach już w sposób mało demokratyczny, a mówiąc wprost - oligarchiczny.
Przykłady? Można je mnożyć. Układanie list kandydatów na posłów we wszystkich wyborach po 1989 roku ma niewiele wspólnego z profesjonalizmem i demokracją - decyduje siła polityczna i układy. Skrajnym przypadkiem braku demokracji było wyłonienie kandydatury Krzaklewskiego w wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy wszyscy chcieli prawyborów, ale nie chciał ich sam Krzaklewski. Po klęsce lub popełnieniu błędu nikt w Polsce nie podaje się do dymisji. Jeśli kandydaci przegrali wybory, startując z list Sd RP, to pojawiali się później w innym wcieleniu jako kandydaci z koalicji SLD, a jeszcze później - nawet Samoobrony. Jeśli przegrali jako członkowie AWS, to pojawiali się później na listach Pi S albo PO itd. Potwierdzają to dzieje ostatniego piętnastolecia. I o tym jest ta książka.
Fragm. Wstępu

Książka "Oligarchia polska, czyli historia Polski 1989-2006" - Marek Gędek - oprawa miękka - Wydawnictwo Norbertinum. Książka posiada 464 stron i została wydana w 2008 r. Cena 23.35 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Marek Gędek - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Gwiazda i krzyż - okładka książki

Gwiazda i krzyż

Michael Jones
Produkty podobne:
Wybory 2011. Partie i ich programy. - okładka książki

Wybory 2011. Partie i ich programy. Seria: Wybory...

Inka Słodkowska, Magdalena Dołbakowska (red.)
Pisma kulturalne w Polsce po 1989 - okładka książki

Pisma kulturalne w Polsce po 1989 roku. Leksykon

Jacek Gałuszka, Grażyna Maroszczuk, Agnieszka Nęcka (red.)
Plagi III Rzeczpospolitej - okładka książki

Plagi III Rzeczpospolitej

Zdzisław Żmigrodzki
Polskie dzieje. Od czasów najdawniejszych - okładka książki

Polskie dzieje. Od czasów najdawniejszych do współczesności

Alicja Dybkowska, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn