pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Odyseja. Seria: Źródła i monografie 500
Tytuł książki:

Odyseja. Seria: Źródła i monografie 500

Autor książki:

Homer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2020
Oprawa: twarda
Ilość stron: 510 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373069329
ISBN: 978-83-7306-932-9
Data: 2020-11-03
Cena wydawcy: 68.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
Tragedie. Tom 1 - okładka książki
Tragedie. Tom 1 59.91 zł

Tom zawiera nowy przekład Odysei Homera dokonany przez Roberta R. Chodkowskiego, emerytowanego profesora zwyczajnego KUL, znawcę literatury starożytnych Greków oraz tłumacza wszystkich zachowanych tragedii attyckich wielkiej trójcy: Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. Rekomendując go czytelnikom, warto przypomnieć, że jest to pierwsza od ponad półwiecza nowa translacja arcydzieła Homera na język polski.

„Od ostatniego przekładu Odysei, dokonanego i wydanego przez Jana Parandowskiego po raz pierwszy w 1953 roku, upłynęło 67 lat i chyba jest to wystarczający czas, by podjąć ten trud na nowo. Tłumaczenie prof. Roberta R. Chodkowskiego różni się od tamtego pod wieloma względami. Między innymi Jan Parandowski przełożył dzieło Homera prozą, jego zaś następca wraca do formy polskiego heksametru, idąc za przykładem innych polskich filologów, którzy tego metrum używają powszechnie w swoich przekładach tak epików greckich, jak i łacińskich. [...] Wersja prof. Roberta R. Chodkowskiego jest dziełem oryginalnym, tłumaczeniem z tekstu greckiego, znacznie różniącym się od dotychczas istniejących zarówno w aspekcie językowym, jak i w interpretacji wielu partii poematu, eliminującym wcześniejsze błędy w rozumieniu i w przekładzie poematu Homera. Jest to przekład kompletny, bez opuszczeń [...], a jednocześnie zachowuje on zgodność przełożonych wersów wobec oryginału, co razem z ich zaznaczaniem ułatwia konfrontowanie z tekstem greckim, jak też ewentualne cytowanie w pracach naukowych (i nie tylko). Monotonię i schematyzm polskiego heksametru prof. Robert Chodkowski przełamuje umiejętnym stosowaniem trochejów i daktylów oraz przedziałów wewnątrzwersowych, które poszczególnym wierszom nadają zróżnicowaną intonację".

Z recenzji prof. dra hab. Krzysztofa Nareckiego

Książka "Odyseja. Seria: Źródła i monografie 500" - Homer - oprawa twarda - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 510 stron i została wydana w 2020 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Homer - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Władca Pierścieni - okładka książki

Władca Pierścieni

J.R.R. Tolkien
Europa w zwierciadle - okładka książki

Europa w zwierciadle

Robert Byron
Tragedie. Tom 1 - okładka książki

Tragedie. Tom 1

Sofokles
Poematy biblijne - okładka książki

Poematy biblijne

Piotr Matywiecki