pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Iliada. Seria: Źródła i monografie

Autor książki:

Homer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2022
Ilość stron: 594 s.
EAN: 9788373069954
ISBN: 978-83-7306-995-4
Data: 2022-05-31
76.60 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Przedstawiając Czytelnikom nowy przekład Iliady Homera, nie będę się ustosunkowywał krytycznie do tłumaczeń swoich poprzedników, ponieważ, jak sądzę, każdy z nich ma swoje większe lub mniejsze zasługi w przyswajaniu kulturze polskiej eposów tego największego poety starożytności i postępował zgodnie z duchem swojej epoki oraz własnymi zapatrywaniami literackimi i najlepszymi intencjami. Tłumacząc z greckiego oryginału, starałem się dać Czytelnikowi własną wersję, niezależną od innych. Starałem się raczej o ekwiwalencję poetycką niż wierność sformułowaniom słownym, chociaż i tej nie lekceważyłem. Unikałem świadomej archaizacji, posługując się współczesną  polszczyzną literacką, nie wahając się przed użyciem także słów obcego pochodzenia, na dobre zadomowionych w naszym języku […].

Przekładu dokonałem tak zwanym polskim heksametrem. Nie jest to heksametr izometryczny wobec oryginału, bo taki jest niemożliwy […].

Na końcu tomu zamieszczam dwa słowniczki: Słowniczek wyrazów greckich, występujących w przekładzie (są one często stosowane w polskich opracowaniach naukowych, lecz nie dla wszystkich Czytelników mogą być zrozumiałe), oraz Słowniczek ważniejszych imion i nazw własnych występujących w Iliadzie z krótkimi objaśnieniami. W tym drugim przy imionach głównych postaci podany jest szerszy kontekst z lokalizacją, gdy postać ta pojawia się w istotnych momentach akcji eposu […].

Z Przedmowy

Książka "Iliada. Seria: Źródła i monografie" - Homer - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 594 stron i została wydana w 2022 r. Cena 76.60 zł. Zapraszamy na zakupy!