pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Obyczaje i życie codzienne na przestrzeni dziejów - studia przypadków

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 226 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323549031
ISBN: 978-83-2354-903-1
Data: 2021-05-21
25.85 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Kategoria życia codziennego oraz łączące się z nią zagadnienie obyczajowości stanowią dla interdyscyplinarnych rozważań humanistycznych niezwykle ciekawe pole badawcze, które może obejmować szeroki zakres problemów. Analizując codzienność, stawiamy pytania o rutynę, przyzwyczajenia i rytuały, które mogą mieć zarówno wymiar historyczny, socjologiczny, jak i filozoficzny. Nie tylko towarzyszą one dużym i małym społecznościom, ale również wiążą się nieodzownie z kreowaniem własnych kultur tych społeczności.

Dostępne przekazy historyczne często codzienność pomijają - zwykle nieumyślnie - traktując ją jako nieistotny element życia. Wszakże po co utrwalać w pamięci coś, co wydaje się naturalne, niezmienne i powtarzalne - na tyle powtarzalne, że aż niezauważalne? Zmieniające się kody kulturowe weryfikują jednak ten sposób myślenia, a studia historyczne pokazują, że to, co kiedyś uchodziło za oczywiste, dziś przybiera całkowicie odmienny charakter, stanowiąc zagadkę trudną do rozwiązania. Mamy problem z jej prawidłowym odczytaniem i odpowiednim zinterpretowaniem. Dlatego też przyglądanie się poszczególnym przypadkom i wyciąganie z nich poszlak budują nie tylko nasze wyobrażenie o epokach historycznych, ale również pozwalają dostrzec różne aspekty współczesnego życia codziennego.

(ze Wstępu)
******
Customs and Everyday Life in History. A Study of Cases
The work shows customs and everyday life in historical, literary, anthropological and sociological perspective. It explores classical research subjects, describing court and military life, as well as the phonic sphere, literary imagination and medical influence of confection on everyday life.

Keywords: customs, everyday life, military, court life, fashion, work, leisure

Książka "Obyczaje i życie codzienne na przestrzeni dziejów - studia przypadków" - Wojciech Milej, Patrycja Czarnecka, Agata Niedzielska - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 226 stron i została wydana w 2021 r. Cena 25.85 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.