pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

O katolicyzmie, liberalizmie i socjalizmie

Autor książki:

Juan Donoso Cortés

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 440 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788364753374
ISBN: 978-83-6475-337-4
Data: 2018-02-12
39.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Pierwszy w Polsce wybór pism Juana Donoso Cortésa (1809-1853), słynnego krytyka liberalizmu, socjalizmu i rewolucji, zawierający jego najważniejsze prace: Esej o katolicyzmie, liberalizmie i socjalizmie, rozważanych w ich fundamentalnych zasadach, Mowę o dyktaturze, Mowę o położeniu Europy i Mowę o położeniu Hiszpanii. Te arcydzieła myśli konserwatywnej - szeroko dyskutowane i interpretowane w XIX i XX wieku, m.in. przez Carla Schmitta - wciąż mogą inspirować dyskusje polityczne i ideowe, nie tylko w gronie konserwatystów.

"W dniu, w którym społeczeństwo [...] zaczęło pytać dziennikarzy i zgromadzenia o to, czym jest prawda i czym jest błąd, w tym dniu błąd i prawda pomieszały się we wszystkich rozumach, a społeczeństwo wkroczyło w mrok i upadło pod władzą fikcji. Czując w sobie z jednej strony bezwzględną konieczność poddania się prawdzie i unikania błędu, z drugiej zaś niemożność wykazania, czym jest błąd i czym jest prawda, sporządziło katalog konwencjonalnych i arbitralnych prawd oraz wymyślonych błędów i powiedziało: będę czcić pierwsze, a drugie potępię. W swej wielkiej ślepocie nie rozumiało bowiem, że czcząc pierwsze, a drugie potępiając, nic nie potępia ani nie czci; albo iż jeśli cokolwiek potępia i czci, to tylko siebie".

Fragment Eseju o katolicyzmie, liberalizmie i socjalizmie, rozważanych w ich fundamentalnych zasadach
"Dostań także Essai sur le Catholicisme Libéralisme et Socialisme par Donoso Cortés dopiero co wyszłe. Pełno sofistyczności, ale też pełno genialnych błyskawic i gromów. To specyficzna osobowość. Duch jak u de Maistre a, styl daleko dziarższy, puginałowy, namiętny. Hiszpan gębą całą. Okiem tylko dotąd rzuciłem, a jużem kilka razy podskoczył na krześle i sam rzekł do siebie: Tęgo".

Z listu Zygmunta Krasińskiego do Augusta Cieszkowskiego

Książka "O katolicyzmie, liberalizmie i socjalizmie" - Juan Donoso Cortés - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej. Książka posiada 440 stron i została wydana w 2018 r. Cena 39.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]