pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Nowa fizyka i nowa teologia
Tytuł książki:

Nowa fizyka i nowa teologia

Autor książki:

Michał Heller

Dane szczegółowe:
Wydawca: Copernicus Center Press
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 180 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788378861874
ISBN: 978-83-7886-187-4
Data: 2015-09-10
Cena wydawcy: 34.90 złpozycja niedostępna

Nowa fizyka i nowa teologia - opis książki:

W jaki sposób los człowieka jest złączony z losem Wszechświata?
Jaki jest bilans kilku wieków współistnienia chrześcijaństwa i nauk przyrodniczych?
Dlaczego Wielkie Pytanie nie powoduje, że inne pytania są małe?
Chrześcijaństwo stworzyło system wartości, który - zrośnięty z europejską kulturą - legł u podstaw ideałów do dziś kształtujących wiele postaw współczesnego człowieka. Nauki empiryczne nie tylko doprowadziły do eksplozji nowoczesnej techniki, zmieniającej oblicze świata, ale wytworzyły specyficzny styl myślenia; styl, który - choć w swej istocie dostępny dla nielicznych - stał się obowiązującą regułą niemal dla wszystkich. Niestety, wraz z powstaniem empirycznej metody badania świata drogi myśli religijnej i myśli naukowej rozeszły się. Co zrobić, by myśl teologiczna współgrała ze współczesnymi naukami, których symbolem jest "nowa fizyka"?
Nie chciałbym stwarzać wrażenia, iż uważam, że głównym zadaniem Kościoła jest patronowanie nauce czy też penetrowanie środowisk naukowych przez odpowiednio wykształconych duchownych. Sądzę natomiast, że uczestniczenie w życiu naukowym współczesności i rozumienie jego przejawów, w stopniu większym niż obecnie, jest jednym z elementów misji Kościoła. Nawet brak wystarczającej liczby duchownych nie powinien usprawiedliwiać rezygnacji z wypełniania tej misji.

ks. prof. Michał Heller
Michał Heller - jest uczonym, kosmologiem, filozofem i teologiem. W 2008 roku, jako jedyny Polak, uhonorowany Nagrodą Templetona za wznoszenie "wyjątkowego wkładu w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej". Autor m.in. książek Filozofia przypadku (CCPress 2012); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013); Moralność myślenia (CCPress 2015); Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (CCPress 2015).

Książka "Nowa fizyka i nowa teologia" - Michał Heller - oprawa twarda - Wydawnictwo Copernicus Center Press. Książka posiada 180 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]