pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji

Autor książki:

Robert D. Kaplan

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 424 s.
Wymiar: 160x240 mm
EAN: 9788375363609
ISBN: 978-83-7536-360-9
Data: 2012-05-10
Cena wydawcy: 47.50 złpozycja niedostępna

Opis książki:

"Monsun, o którym piszę, jest czymś więcej niż układem burz (jak podają niektóre angielskojęzyczne leksykony); to także życiodajne, dobroczynne zjawisko klimatyczne, które przez wieki sprzyjało handlowi, globalizacji, jedności i postępowi. Monsun to Natura pisana z dużej litery, manifestacja nieokiełznanych sił, które stanowią ciągłe zagrożenie dla społeczeństw zamieszkujących takie niestabilne i coraz bardziej przeludnione kraje, jak Bangladesz czy Indonezja. We współczesnym świecie, oplecionym gęstą siecią wzajemnych zależności, zdolność Ameryki do zrozumienia, czym w najgłębszym znaczeniu jest ów monsun i co z tego wynika, może przesądzić o losie zarówno Ameryki, jak całego Zachodu. Ocean Indyjski jest więc dobrym miejscem do rozważań o przyszłości amerykańskiej potęgi".

Robert D. Kaplan Najnowsze dzieło znanego geopolitycznego wizjonera Roberta Kaplana koncentruje się na obszarze basenu Oceanu Indyjskiego. Indie, Pakistan, Chiny, Indonezja, Birma, Oman, Sri Lanka, Bangladesz czy Tanzania to sceny krwawych walk o demokrację i wolność religijną, o niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, kraje zmagające się z gwałtownym wzrostem populacji, zmianami klimatycznymi i polityką rządów ekstremistów. Znakomita diagnoza jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów -"monsunowej Azji" - która zdaniem Kaplana staje się demograficznym i strategicznym centrum świata XXI wieku.

"Zapierająca dech opowieść o schyłku zachodniego królestwa nad światem. Robert Kaplan, politolog, reporter i podróżnik, kreśli kontury nowej mapy świata, w którym dotychczasowe potęgi - Europa i Ameryka Północna - będą jedynie obrzeżami, środkiem zaś i sercem stanie się Ocean Indyjski i mocarstwa Chin, Indii i Iranu. Nadciąga kres imperium Ameryki i pięćsetletniej epoki, w której nad światem panował Zachód - przepowiada Kaplan. Nastaje czas Wschodu, czas Azji".

Wojciech Jagielski "Wskażcie mi dziennikarza zajmującego się sprawami międzynarodowymi, który nie pozazdrości Kaplanowi. Nie pozazdrości - skłamie. W Monsunie jest wszystko. Analiza gry na wielkiej geopolitycznej szachownicy. Trochę reportażu przywiezionego łódką z Bangladeszu. Co nieco literatury i historii. Są piraci, admirałowie, agenci, komandosi, kupcy, terroryści, stratedzy i poeci. I statki załadowane kadzidłem, pieprzem, jedwabiem, napełnione ropą.

Monsun zachwyca odkryciem wagi Birmy i Omanu, potwierdzeniem znaczenia Chin i Indii. Wskazaniem, że środek świata przesuwa się na Ocean Indyjski.

Smutne jest tylko jedno. Polska nie leży tam, gdzie dzieje się coś naprawdę ważnego".

Jerzy Haszczyński "Monsun jest fantastycznym przykładem tego, jak Robert Kaplan potrafi łączyć nieustraszone podróże z pieczołowitymi badaniami i ogromną wiedzą. Sprawdził się znakomicie w poprzednich ambitnych książkach; wyciągnął wnioski co do przyszłości Azji Południowej, ale mam szczerą nadzieję, że się myli".

Paul Theroux "Prawdziwy dar dla geopolitycznej wyobraźni".

"The Wall Street Journal" "Rozmach, z jakim podróżuje i zdobywa wiedzę Kaplan, prowadzi go do intrygujących i fascynujących wniosków".

"The Washington Post" "Specyficzna mieszanka, na którą składają się dziennik podróży, błyskotliwe szkice historyczne i rozległe analizy strategiczne".

"The New York Times Book Review"

Książka "Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji" - Robert D. Kaplan - oprawa miękka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 424 stron i została wydana w 2012 r.