pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Monitoring polskich brzegów Bałtyku w projekcie SatBałtyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
EAN: 9788379724314
ISBN: 978-83-7972-431-4
Data: 2021-11-18
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Opisany w niniejszej monografii podsystem Sat Bałtyk-Brzegi stanowi integralną część systemu Sat Bałtyk, dotyczącego satelitarnej kontroli środowiska Morza Bałtyckiego, którego istotą jest powiązanie w jednolity system możliwie często pozyskiwanych danych satelitarnych z modelami zmienności środowiska morskiego. Wyniki prezentowane są w intrenecie w postaci codziennych map parametrów jego stanu.

Podsystem Sat Bałtyk-Brzegi przedstawia operacyjnie oceniany stan brzegu poprzez parametryzację wybranych procesów zachodzących w strefie brzegowej i klasyfikację powodowanych przez nie skutków. W tym celu zdefiniowano wskaźniki oddziaływania morza, szczególnie sztormu, nazwane wskaźnikami Sat Bałtyk-Brzegi, określające skutek ich oddziaływania na strefę brzegową z co najmniej 36-godzinną prognozą. Ze względu na dość złożone i szybko zmienne procesy zachodzące w morskiej strefie brzegowej, powodowane wieloma czynnikami, skonstruowanie takiego podsystemu wymagało specyficznego podejścia, które przedstawiono w niniejszej monografii.

Połączenie w systemie Sat Bałtyk kontroli stanu środowiska Morza Bałtyckiego z rejestracją stanu brzegów jest podejściem unikalnym. Jest to pierwsza zbiorcza publikacja o charakterze monografii, w której zaprezentowano podstawy teoretyczne podsystemu i metodykę aplikacji modeli do monitoringu morskiej strefy brzegowej. Dołączono również wyniki niektórych badań wykonanych w ramach projektu, mogących stanowić podstawę dalszej modyfikacji metodyki monitoringu brzegów w podsystemie Sat Bałtyk-Brzegi, w aspekcie zachodzących zmian klimatycznych.

Książka "Monitoring polskich brzegów Bałtyku w projekcie SatBałtyk" - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2021 r.