pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Młodzież o sobie i codzienności szkolnej obok dyskursu jakości
książka:

Młodzież o sobie i codzienności szkolnej obok dyskursu jakości

Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 408 s.
EAN: 9788380198104
ISBN: 978-83-8019-810-4
Data: 2017-12-18
33.52  42.00  8.48 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Młodzież o sobie i codzienności szkolnej obok dyskursu jakości - Ryszarda Cierzniewska, Małgorzata Gackowska, Monika Lewicka - opis książki:

Bez wątpienia mamy tu do czynienia z refleksją pedagogiczną znakomicie osadzoną w najnowszych narracjach kulturowych reprezentujących relację pomiędzy teoretycznym opisem rzeczywistości społecznej (także edukacji) a praktykami społecznymi. W tym sensie przyjęta w książce perspektywa epistemologiczna oraz rezultaty przeprowadzonych badań ukazują, że to nie nadmiar teorii jest ograniczający, ale jednoznaczny brak wiedzy w świadomości tych, którzy generują roszczenia redukujące działalność nauczycieli do stosowania jednowymiarowych metod i środków kształcenia poprzez uruchamianie szeregu mechanizmów kontrolujących ich pracę. [...] Przychylam się do czytelnie sformułowanej tezy Autorek, że edukacja jest ryzykowna, ponieważ wzbudza poczucie możliwości u wychowanków, wyznaczając zarazem oczekiwany przez świadomych pedagogów przełom epistemologiczny, interes poznawczy rozumiany jako samopoznanie oraz uzyskiwanie samoświadomości podmiotów realizujących swoje zadania rozwojowe również poprzez relacje z innymi. Mamy zatem do czynienia z emancypacyjnym interesem poznawczym, który powinna uruchamiać każda instytucja edukacyjna. [...] A to, co wyznacza najważniejszy aspekt tej książki, to fakt, że upomina się o to sama młodzież, której autorki oddają głos, unikając tym samym marginalizacji tych, którym edukacja służyć powinna.

prof. nadzw. dr hab. Klaudia Węc
Na poziomie zarówno kulturowym, jak i cywilizacyjnym doszło w ostatnich dekadach do fundamentalnych zmian życia społecznego. Głównymi beneficjentami i podmiotami potencjalnych zagrożeń tych zmian są młodzi ludzie. Szeroko sprofilowany ogląd zaproponowany przez Autorki sugeruje myślenie o szkole z uwzględnieniem kontekstów wynikających ze społecznego funkcjonowania współczesnego człowieka, jego "charakteru społecznego" tracącego zbalansowanie między indywidualnością a wspólnotowością. Hermeneutyczna narracja prowadzona przez Autorki "obok dyskursu jakości edukacji" jest konsekwentnym dopominaniem się o transcendentalny wymiar edukacji szkolnej, a więc o niezbywalne zobowiązania, jakie mają dorośli wobec dzieci i młodzieży. [...] Z tej perspektywy zasadne są [...] pytania o to, jak siebie postrzegają, jak sobie w tym świecie radzą, jak interpretują swój świat społeczny (szkoły/klasy szkolnej), w którym są zanurzeni, a odpowiedzi stają się kluczowe w procesie dostosowania zmian w systemie edukacyjnym do potrzeb artykułowanych przez podmioty szkoły. [...] Próba badawcza podjęta i zaprezentowana przez Autorki w niniejszej publikacji może przyczynić się do zrozumienia problematyki współczesnej młodzieży, jej potrzeb ulokowanych w samorządności, wraz z poczuciem wpływu na codzienność szkolną. W tym sensie Autorki zmierzają w kierunku poznania kondycji młodzieży oraz szkoły wraz z jej deficytami i możliwymi do wydobycia walorami.

prof. nadzw. dr hab. Marta Urlińska

Książka „Młodzież o sobie i codzienności szkolnej obok dyskursu jakości” - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek.

Książka posiada 408 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Młodzież o sobie i codzienności szkolnej obok dyskursu jakości"
Ryszarda Cierzniewska, Małgorzata Gackowska, Monika Lewicka - autor m.in.:
Animacja społeczno-kulturalna. - okładka książki
Animacja społeczno-kulturalna. Współczesne wyzwania Mariusz Cichosz, Monika Lewicka, Aldona Molesztal;
Produkty podobne:
Młodzież w perspektywie edukacyjnej, - okładka książki
Młodzież w perspektywie edukacyjnej, społecznej,... Grażyna Pańko, Małgorzata Skortnicka- Palka, Barbara Techmańska (red.)
Twórczość codzienna w narracjach - okładka książki
Twórczość codzienna w narracjach pedagogów Monika Modrzejewska-Świgulska