pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Maska w kulturze współczesnej Europy. Teorie i praktyki

Autor książki:

Wojciech Dudzik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788301215903
ISBN: 978-83-0121-590-3
Data: 2021-01-27
63.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Wojciech Dudzik proponuje rozpoznanie i interpretację funkcji oraz form obecności maski, rozumianej jako przedmiot materialny, we współczesnej kulturze europejskiej i polskiej. Poddaje weryfikacji przeświadczenie, że maska - wskutek sekularyzacji i desakralizacji w warunkach globalizacji kultury - straciła swoje znaczenie "pierwotnego narzędzia człowieka" i stała się jedynie egzotyczną ozdobą, zabawką, eksponatem muzealnym. Książka przeciwstawia się utartym poglądom o marginalizacji maski we współczesnej kulturze europejskiej i prezentuje wyniki najnowszych badań w tym zakresie. Jej zaletą jest analiza różnorodnego materiału, od maski neoobrzędowej do ochronnej, od maski używanej podczas demonstracji politycznych do maski eksponowanej w muzeum.

Autor wykorzystuje dorobek performatyki (przedstawiając rozumienie maski jako przedmiotu performatywnego, stymulującego zachowanie jej nosiciela), kulturoznawstwa i antropologii widowisk, podczas gdy tradycyjne dotychczasowe badania miały zazwyczaj charakter etnograficzny i etnologiczny.

Książka "Maska w kulturze współczesnej Europy. Teorie i praktyki" - Wojciech Dudzik - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 280 stron i została wydana w 2020 r. Cena 63.77 zł. Zapraszamy na zakupy!