pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Globalizacja - naród - jednostka. Zagadnienia tożsamości kulturowej

Autor książki:

Tomasz Kuczur, Aleksandra Błachnio

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 210 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788376112725
ISBN: 978-83-7611-272-5
Data: 2006-05-04
27.30 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Rozważania w zaproponowanym przez autorów "trójkącie" - globalizacja-naród-jednostka, wydają się szczególnie interesujące z kilku powodów. Po pierwsze, globalizacja która stanowi bez wątpienia niezwykły przełom w dziejach ludzkości jest niezwykle istotnym przedmiotem badań naukowych. Po drugie, w erze globalizacji rozumienie pojęcia narodu poddawane jest nowym analizom, ocenom, a często również istotnym modyfikacjom. Po trzecie, usytuowanie jednostki we współczesnym świecie zachodnim charakteryzującym się postmodernistyczną kulturą powoduje, iż niemal wszystko podlega relatywizmowi, jednostka posiada - przynajmniej teoretycznie - nieograniczoną wolność, ale jednocześnie zostaje pozbawiona uznanych, usankcjonowanych historią tradycji.
Przedmiotem zainteresowania niniejszej publikacji jest zagadnienie globalizacji oraz tożsamości człowieka i społeczeństwa, a zatem problemy, którymi zainteresowani są badacze różnych dyscyplin naukowych. Mogą oni z różnych perspektyw badawczych uchwycić to, co człowiek epoki globalizacji mówi sam o sobie, jak się określa i jak poszukuje własnej tożsamości. Biorąc pod uwagę wielorakie płaszczyzny tych poszukiwań, jednostka kreuje - pod wpływem bodźców zewnętrznych - różne wizje otaczającego ją świata, począwszy od wizji katastroficznej zorientowanej w tym przypadku na całkowitym "wytarciu" jednostki z jej tożsamości, a co z tym związane z brakiem możliwości określenia "siebie" względem świata, kończąc na wizji niezwykle optymistycznej, związanej z możliwością dalszego, bardziej zintensyfikowanego rozwoju cywilizacyjnego, jaki w tym ujęciu, umożliwia proces globalizacji.
(ze Wstępu)

Książka "Globalizacja - naród - jednostka. Zagadnienia tożsamości kulturowej" - Tomasz Kuczur, Aleksandra Błachnio (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 210 stron i została wydana w 2009 r. Cena 27.30 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.