pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Lwowskie początki socjologii polskiej
Tytuł książki:

Lwowskie początki socjologii polskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788373834651
ISBN: 978-83-7383-465-1
Data: 2010-09-23
Cena wydawcy: 31.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:
okładka książki - Historia myśli socjologicznej
Historia myśli socjologicznej 68.12 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Krakowskie studia pracy socjalnej
Krakowskie studia pracy socjalnej 29.93 zł pozycja dostępna!

W pierwszej połowie XIX wieku we Francji narodziła się nauka o społeczeństwie, nazwana – za sprawą Augusta Comte’a (1798–1857) – socjologią. Z nową dyscypliną zetknął się przebywający wówczas w Paryżu Józef Supiński (1804-1893), który w 1860 roku, mieszkając już we Lwowie, opublikował Myśl ogólną fizjologii powszechnej. Praca ta została uznana za pierwszą polską rozprawę socjologiczną, a jej wydanie za symboliczne narodziny socjologii polskiej.
Lwowski ośrodek socjologiczny z przełomu XIX i XX wieku nie był jeszcze przedmiotem wnikliwych badań. Być może lukę tę w pewnym stopniu wypełni nasza publikacja, ukazująca dokonania polskich badaczy, myślicieli i działaczy społeczno-politycznych w tworzeniu podstaw socjologii polskiej we lwowskim ośrodku uniwersyteckim.
Ze Wstępu
Wiktorija Fryszkowska, doktor socjologii, po ukończeniu socjologii w Uniwersytecie Lwowskim była asystentem Politechniki Lwowskiej, a następnie słuchaczką Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów oraz doktorantką Instytutu Socjologii UMCS. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Stanisław Kosiński, profesor socjologii, ukończywszy w Krakowie studia historyczne, pracował jako nauczyciel i równolegle uzupełniał wykształcenie socjologiczne w warszawskiej WSNS. Tam pod kierunkiem prof. Stanisława Widerszpila obronił doktorat z socjologii. Ponad 40 lat pracował na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej, obecnie zaś wykłada przedmioty socjologiczne w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Jest autorem około 150 prac, w tym dwukrotnie wydanej Socjologii ogólnej (Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1987 i 1989).

Książka "Lwowskie początki socjologii polskiej" - Wiktorija Fryszkowska, Stanisław Kosiński - oprawa miękka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Analiza ramowa - okładka książki
Analiza ramowa Erving Goffman
Czy metropolia jest miastem? - okładka książki
Czy metropolia jest miastem? Bohdan Jałowiecki (red.)
Społeczeństwo w czasach zmiany - okładka książki
Społeczeństwo w czasach zmiany Piotr Radkiewicz, Renata Siemeńska