pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Logika działania zbiorowego. Dobra publiczne i teoria grup
Podręczniki »
Książki »
Książki »
podręcznik:

Logika działania zbiorowego. Dobra publiczne i teoria grup

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2012
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 228 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788373836006
ISBN: 978-83-7383-600-6
Data: 2012-10-31
31.88  37.80  5.92 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h
Olson przedstawia fundamentalny problem ograniczeń skuteczności działania zbiorowego podejmowanego przez różne typy grup czy organizacji. Odrzuca jako nieprawdziwy sąd, że jeśli grupa ma jakiś zbiorowy cel czy też interes, to jednostki składające się na tę grupę będą automatycznie dążyć do jego osiągnięcia. ( ) Owo wskazanie i dogłębna analiza różnic między racjonalnością grupową i racjonalnością jednostkową jest podstawową osią książki Olsona. ( ) Znajomość tej lektury jest absolutnie obowiązkowa dla studentów socjologii, ekonomii, zarządzania, nauk politycznych, a także dla psychologów społecznych. W każdej z tych dyscyplin kierunek myślenia Mancura Olsona i jego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój badań.

prof. dr hab. Andrzej Rychard Instytut Filozofii i Socjologii PAN Jest to jedna z najczęściej cytowanych publikacji w dziedzinie nauk społecznych. ( ) Praca Mancura Olsona jest klasycznym dziełem wyjaśniającym mechanizm tworzenia i działania grup interesu oraz koalicji dystrybucyjnych, a także analizującym skutki ekonomiczne i społeczne tego zjawiska.

Autor wyjaśnia między innymi, dlaczego duże grupy społeczne (np. konsumenci czy podatnicy) są mało skuteczne w osiąganiu swoich interesów pomimo potencjalnie dużej siły, natomiast znacznie skuteczniejsze pod tym względem są grupy stosunkowo małe, dobrze zorganizowane i mające silne wewnątrzgrupowe bodźce do wspólnego działania. Pojawia się w tym kontekście ciekawe zjawisko określane jako przypadek, gdy mali eksploatują dużych .

prof. dr hab. Jerzy Wilkin Uniwersytet Warszawski Mancur Olson (1932 1998) - jeden z najczęściej cytowanych ekonomistów amerykańskich, profesor ekonomii na uniwersytecie w Maryland. Poza Logiką działania zbiorowego opublikował także: Toward a Social Report (1969), podsumowującą jego pracę w Departamencie Zdrowia USA, The Economics of Wartime Shortages (1963) o gospodarce niedoboru w okresie wojny, The Rise and Decline of Nations (1982) o wzroście gospodarczym. Pod koniec życia zajmował się problemem przekształcania gospodarki krajów komunistycznych w gospodarkę rynkową. W 2000 roku ukazała się pośmiertnie jego książka Power and Prosperity: Outgrowing Communist and Capitalist Dictatorships (Władza i dobrobyt. Wyrastanie z dyktatur komunistycznych i kapitalistycznych).

Książka "Logika działania zbiorowego. Dobra publiczne i teoria grup" - Olson Mancur - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Scholar. Książka posiada 228 stron i została wydana w 2012 r. Cena 31.88 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Platon na Wall Street - okładka książki
Platon na Wall Street Jacek Kloczkowski, Jonathan Price (red.)
Produkty podobne:
Matematyka dla studentów i kandydatów - okładka książki
Matematyka dla studentów i kandydatów na wyższe... Robert Kowalczyk, Cezary Obczyński, Kamil Niedziałomski
Wykorzystanie analizy interesariuszy - okładka książki
Wykorzystanie analizy interesariuszy w zarządzaniu... Aldona Frączkiewicz-Wronka (red.)