pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Kultura w stosunkach międzynarodowych. Tom 1. Zwrot kulturowy
Książki »
Tytuł książki:

Kultura w stosunkach międzynarodowych. Tom 1. Zwrot kulturowy

Autor książki:

Hanna Schreiber, Grażyna Michałowska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 314 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323511083
ISBN: 978-83-235-1108-3
Data: 2013-07-22
42.53  49.00  6.47 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Książka poddaje krytycznej refleksji sposób, w jaki dzisiaj jest dostrzegana bądź z jakich powodów bywa przemilczana obecność kultury w stosunkach międzynarodowych. Czy kultura jest narzędziem teoretycznym, które potrafimy stosować, by analizę stosunków międzynarodowych uczynić pełniejszą Przed jakimi problemami stajemy, próbując zoperacjonalizować pojęcie kultury na potrzeby badań prowadzonych w zakresie stosunków międzynarodowych W jaki sposób go używamy Do dorobku jakich nauk sięgamy, starając się to pojęcie oswoić Jakie historie w stosunkach międzynarodowych kultura pozwala nam opowiedzieć Komu daje głos, a komu go odbiera
Należy dostrzec, że współcześnie nauki społeczne i humanistyczne postawiły kulturę na piedestale. To przecież "kultura jest sprawą życia i śmierci" (Mahmood Mamdani), to "kultura jest wszędzie" (Ulf Hannerz), kultura "przesądza prawie o wszystkim" (David Landes), kultura "jest na ustach wszystkich" (Marshall Sahlins), z kulturą "trzeba się liczyć" (Samuel Huntington), kultury "nie sposób przecenić" (Lawrence Harrison). W konsekwencji, proliferacja sensów wiązanych z kulturą zaszła tak daleko, że badacze zdają się bezradni, rezygnując z prób uporządkowania chaosu pojęciowego i dowolności odwoływania się do pojęcia kultury.

Badania przeprowadzone w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW mają pomóc w uporządkowaniu istniejącego zamętu, wskazać różnorodne pola badawcze, na których kultura się pojawia bądź pojawić się powinna, wreszcie przedstawić wyniki analiz przeprowadzonych wokół wielorakich przejawów kultury w stosunkach międzynarodowych, zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Hanna Schreiber - doktor nauk humanistycznych. Kierownik studiów podyplomowych "Komunikacja międzykulturowa w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego", prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Akademię Obrony Narodowej. Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Do jej zainteresowań badawczych należą: kulturowe aspekty stosunków międzynarodowych, prawnomiędzynarodowa ochrona dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego, ochrona dó kultury w konfliktach zbrojnych, antropologia kultury, historia sztuki, kulturowe uwarunkowania operacji wojskowych.

Opublikowała m.in. monografie:
Koncepcja "sztuki prymitywnej". Odkrywanie, oswajanie i udomowienie Innego w świecie Zachodu, Warszawa 2012;
Świadomość międzykulturowa. Od militaryzacji antropologii do antropologizacji wojska, Warszawa 2013.

Grażyna Michałowska - profesor zwyczajny. Kierownik Zakładu Prawa i Instytucji Międzynarodowych Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

Do jej zainteresowań badawczych należą: prawo międzynarodowe publiczne, w tym szczególnie prawa człowieka, kultura w stosunkach międzynarodowych, kwestie społeczne w stosunkach międzynarodowych.

Opublikowała m.in. monografie:
Ochrona praw człowieka w Radzie Europy i Unii Europejskiej, Warszawa 2007;
Problemy praw człowieka w Afryce, Warszawa 2008.

Książka "Kultura w stosunkach międzynarodowych. Tom 1. Zwrot kulturowy" - Hanna Schreiber, Grażyna Michałowska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 314 stron i została wydana w 2013 r. Cena 42.53 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Hanna Schreiber, Grażyna Michałowska (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kultura w edukacji międzykulturowej. - okładka książki
Kultura w edukacji międzykulturowej. Konteksty... Tadeusz Lewowicki, Alina Szczurek-Boruta, Barbara Grabowska (red.)
Produkty podobne:
Niemcy: naród i ciało - okładka książki
Niemcy: naród i ciało Katarzyna Jaśtal
Armenia. Kultura współczesna w - okładka książki
Armenia. Kultura współczesna w ujęciu antropologicznym.... Lewon Abrahamian, Konrad Siekierski (red.)
Cultural Heritage in the 21st Century. - okładka książki
Cultural Heritage in the 21st Century. Opportunities... Monika A. Murzyn, Jacek Purchla (red.)