pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Kraje rozwijające się na początku XXI wieku. Wybrane problemy

autor:

Marcin W. Solarz

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 220 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788323509943
ISBN: 978-83-235-0994-3
Data: 2011-11-23
Cena wydawcy: 33.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Niniejsza publikacja jest jednym z najbardziej brakujących na polskim rynku wydawniczym syntetycznych opracowań dotyczących krajów rozwijających się. Dotyczy wprawdzie wybranych najczęściej bardzo współczesnych problemów, ale w ramach szerokiego spectrum zagadnień związanych z polityką, religią. mediami, nowymi technologiami ale także rolnictwem i ochroną środowiska. Wyrażając radość z powodu pojawienia się tekstów, które mogą wykorzystywane być jako "świeży " materiał faktograficzny dla studentów wielu kierunków studiów humanistyczno-geograficznych, podkreślić należy, że wysiłek wart jest kontynuowania w kolejnych publikacjach mieszczących się w zbliżonym zakresie tematycznym. Styl pracy jest wartki, pozwalający gładko przebrnąć przez gąszcz informacji.
dr Izabella Łęcka
Omawiana książka zawiera niezwykle ważne zagadnienia z zakresu funkcjonowania różnorodnych dziedzin życia społecznego i politycznego krajów rozwijających się. To zbiorcze opracowanie stanowi cenne źródło wiedzy dla studentów, świata nauki, a także dla pozostałych czytelników pragnących pogłębić swoją wiedzę o tych krajach. Publikacja tekstów przyczyni się do rozwoju i popularyzacji wiedzy o "światach " innych niż ten, w którym sami żyjemy.
Dr hab. Elżbieta Puchnarewicz
Zygmunt Bauman zauważył kiedyś, że "większość rzeczy wypełniających nasze codzienne życie rozumiemy wystarczająco dobrze, dopóki ktoś nie każe nam ich zdefiniować. A jeśli nikt nie każe, to sami z siebie nie odczuwamy potrzeby ich definiowania ". Podobnie rzecz się ma, jak się wydaje, z Trzecim Światem, krajami rozwijającymi się, globalnym Południem - tym wciąż najliczniejszym segmentem społeczności międzynarodowej, określanym bardzo różnorodnymi etykietami, z których każda posiada swoją własną biografię. Wszyscy bowiem instynktownie czujemy, że w jego wypadku chodzi o społeczeństwa (w różnym stopniu) upośledzone w procesie różnicowania się ludzkości pod względem osiągniętego poziomu rozwoju. Uważamy też, że sytuacja ta jest względnie trwała, tzn. przynajmniej póki co podział na kraje wysoko i słabo rozwinięte będzie stale obecnym, ważnym elementem rzeczywistości międzynarodowej (choć zarazem wiemy i czujemy, że społeczność międzynarodowa powinna usilnie dążyć do zmiany tego stanu rzeczy). Wreszcie potrafimy wskazać wiele przykładów państw Południa. Ale już wobec konkretnych pytań o jak najpełniejszą i uniwersalną charakterystykę tego segmentu społeczności międzynarodowej i jego pełne granice na mapie, zaczynamy udzielać nie tak samo brzmiących odpowiedzi. Sytuacja ta jest nie tylko skutkiem złożoności i niejednoznaczności problemu, odmiennych perspektyw badawczych i światopoglądów, ale też faktu, iż wiedza o świecie rozwijającym się będąca częścią wiedzy ogólnej, powszechnej stanowi "ogród, ale nie plewiony; bróg, ale co snop to inszego zboża; kram rozlicznego gatunku ". A zatem z pełną świadomością ryzyka (ogrom obszaru, faktów i literatury; niebezpieczeństwo nadmiernej ogólności lub szczegółowości), współautorzy książki podjęli wysiłek naszkicowania obrazu wybranych fragmentów rzeczywistości składającej się na współczesny świat rozwijający się, globalne Południe w początku XXI w.
Ze Wstępu

Książka "Kraje rozwijające się na początku XXI wieku. Wybrane problemy" - Marcin W. Solarz (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2011 r.