pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Kościół farny św. Michała w Lublinie. Seria: Źródła i monografie 428

Autor książki:

Jadwiga Kuczyńska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 290 s.
Wymiar: 175x250 mm
EAN: 9788373067387
ISBN: 978--83-7306-738-7
Data: 2016-12-28
89.59 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Autorka podjęła trud odtworzenia dawnego wyglądu architektury kościoła i, co szczególnie ważne, dziejów wyposażenia jego wnętrza w dekoracje, sprzęty i przedmioty liturgiczne. Podstawę tej pracy stanowiły sumiennie zebrane źródła ikonograficzne i pisane oraz kwerenda, która doprowadziła do identyfikacji dzieł pochodzących z fary lubelskiej, a jeszcze istniejących, do dziś przechowywanych w różnych kościołach i muzeach. Na szczególne podkreślenie w tych badaniach zasługuje obszerne uwzględnienie akt kościelnych wizytacji potrydenckich.

Książka Jadwigi Kuczyńskiej wypełnia w ten sposób lukę w naszej znajomości dawnej sztuki i kultury polskiej. Jest to z największym powodzeniem przeprowadzony rodzaj badania, którego w naszej historiografii bardzo potrzeba. Nie można pisać dziejów kraju bez dokładnej znajomości historii jego regionów. Ta bowiem szczególnie zbliża nas do ludzi, do miejsc ich codziennego bytowania, do ich postaw i tożsamości kulturowej.

Piotr Skubiszewski

Przychylne zainteresowanie, z jakim przyjęto Kościół farny św. Michała Archanioła w Lublinie, poświadczone między innymi szybkim rozejściem się nakładu skłoniło Towarzystwo Naukowe KUL do wznowienia pozycji wydanej w 2004 r.

Podobnie, jak w kolejnych edycjach większości opracowań naukowych, rownież w drugim wydaniu Kościoła farnego... pojawiły się liczne zmiany. Poszerzony w międzyczasie zasób informacji historycznych oraz odszukanie kolejnych elementów rozproszonego wyposażenia fary umożliwiły istotne rozbudowanie wielu wątków treściowych, ktore w pierwszym wydaniu przedstawiłam w skróconej formie. W kilku przypadkach uzupełniłam, bądź nieco zmieniłam poprzednią interpretację niektórych faktów. Ponadto obecne wydanie książki wzbogaca obszerniejsza szata ilustracyjna.

Z Przedsłowia do drugiego wydania

Książka "Kościół farny św. Michała w Lublinie. Seria: Źródła i monografie 428" - Jadwiga Kuczyńska - oprawa twarda - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 290 stron i została wydana w 2016 r. Cena 89.59 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.