pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Konstelacje Stanisława Brzozowskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 386 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323509394
ISBN: 978-83-235-0939-4
Data: 2012-05-16
57.73 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Zbiór pokonferencyjny przedstawiający życie i twórczość Stanisława Brzozowskiego rozpatrywane w systemie różnych odniesień. Teksty badaczy polskiej literatury i kultury prezentują Brzozowskiego w relacjach z myślą innych polskich autorów: Korczaka, Towiańskiego, Miłosza, Mickiewicza, Świętochowskiego, Abramowskiego i wielu innych.

W Konstelacjach Stanisława Brzozowskiego przedstawiamy rozmaite relacje autora Legendy Młodej Polski osobowo oraz etapowo. Skupiliśmy się na polskim wieku XIX i początku XX stulecia, z myślą o kontynuacji podjętych w tej książce zadań i rozszerzeniu ich na cały XX i XXI wiek. W publikowanych tekstach widać już - dzięki przywołaniom Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy namysłowi nad Pamiętnikiem Janusza Korczaka - przykłady takich odczytań. Pokazując odniesienia takie jak: Brzozowski - Towiański, Brzozowski - Mickiewicz, Brzozowski - Świętochowski, Brzozowski - Abramowski, autorzy nie poszli drogą prostej rekonstrukcji związków poświadczonych tekstowo, tym bardziej że "poświadczenia" te są różne i ambiwalentne. Relacje Brzozowskiego z myślą innych były zawsze wyraźnie osobiste, nierzadko namiętne. Mistrzowie, sojusznicy, towarzysze, wrogowie pojawiali się w jego pismach jako "persony dynamizujące myśl", wedle trafnej formuły jednego z autorów tomu. Były to dynamiczne spotkania intelektów i "duchów", a także wyobraźni i uczuć.

Książka "Konstelacje Stanisława Brzozowskiego" - Urszula Kowalczuk, Andrzej Mencwel, Ewa Paczoska, Paweł Rodak (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 386 stron i została wydana w 2012 r. Cena 57.73 zł. Zapraszamy na zakupy!