pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku

Autor książki:

Dariusz Gawin

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Dante
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208 s.
Wymiar: 124x194 mm
EAN: 9788389500168
ISBN: 83-89500-16-7
Data: 2005-10-10
30.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W nowatorski sposób interpretuąc spory mistrzów polskiej inteligencji, Prusa, Sienkiewicza, Brzozowskiego, Dmowskiego, Zerom- skiego, Reymonta, Słonimskiego czy Miłosza, Dariusz Gawin dowodzi, że toczyły się one nie między zwolennikami nowoczesności a nostalgicznymi apologetami przeszłości. W istocie ścierały się ze sobą dwie wizje nowoczesności: lewicowo-liberalna i konserwatywno-liberalna. Książka Gawina to ubrany w kostium historyczny przenikliwy komentarz do dzisiejszych debat nad kształtem polskiej suwerenności, kapitalizmu i demokracji.


Jarosław Gowin

Po 1989 rozgorzał na nowo wieczny spór o polskość. Jeszcze raz podjęta została próba znalezienia takiej jej formuły, która byłaby zgodna z "nowoczesnością". Fakt, że próby te trudno uznać za udane, wynika nie tylko z naiwnych wyobrażeń o cywilizacji nowoczesnej, ale także z braku głębszego namysłu nad dylematami i słabościami polskiej myśli liberalno-lewicowej. Taki namysł, obalający wiele mitów i przypominajqcy wiele zapomnianych spraw i wątków, podejmuje w swych znakomitych, przenikliwych esejach Dariusz Gawin. Ta książka to jeden z najbardziej istotnych głosów w toczqcej się polskiej debacie tożsamościowej.


Zdzisław Krasnodębski

Dariusz Gawin, historyk idei. Publikował m.in. w "Znaku", "Res Publice Nowej", "Przeglqdzie Politycznym", "Teologii Politycznej", "Twórczości". Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostatnio opublikował Spór o Powstanie. Powstanie Warszawskie w powojennej publicystyce polskiej 1945-1981. Mieszka w Warszawie.
Ośrodek Myśli Politycznej (www.omp.org.pl) został powołany w Krakowie w 1992 roku. Zajmuje się dziatalnością edukacyjną i naukową z zakresu filozofii politycznej i stosunków międzynaro- dowych. Jest również miejscem publicznej debaty o ustroju państwa polskiego i polskiej polityce zagranicznej.

Książka "Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku" - Dariusz Gawin - oprawa miękka - Wydawnictwo Dante. Cena 30.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:

  • Wstęp
  • Lalka – powieść o transformacji
  • Dmowski – polityka jako gra w nowoczesność
  • Sienkiewicz – nasz współczesny
  • Neron – artysta awangardowy
  • Reymont i rewolucja
  • Polska, wieczny romans Żeromskiego
  • Słonimski – rogaty liberał
  • Miłosz i Polacy